21 Ekim 2010 Perşembe

Sular Akar.

Ertuğrul Özkök, Başbakan'ın Yeni Radikal'e verdiği röportajdan kendi gazetesi namına bir övünç payı çıkarmış:

Ve son sitcom bizden. Başbakan Erdoğan, Yeni Radikal’e konuşmuş.
Hürriyet için “Toplumu damardan yakalayan gazete” diyor.
Hadi buyrun... Son günlerde Hürriyet’i “Babıâli filosunun” başından indirmek için bütün hasetliklerini ortaya koyan arkadaşlar için ne büyük hüsran.

Röportajı okumuştum ama böyle bir intiba edinmemiştim Başbakan'ın söylediklerinden. "Ben atlamışım herhalde, demek ki Başbakan, Hürriyet'in toplum dinamiklerini iyi okuyabilen bir gazete olduğunu söylemiş" diye düşündüm ve röportajı tekrar okudum:

Radikal yeni haliyle çok değişik olmuş. Hayırlı, uğurlu olsun. Türk basınına birçok açıdan fark getiriyor. Tabii önemli olan yapılan işin bir fark getirmesi. Doğan Grubu içinde birden çok yayın var. Mesela Hürriyet bir ‘damar yakalamış’. Müslüm Baba diyor ya, bir damar yakalamak diye… Tabii kendi içinde değişik görüşte yazarlar var ama bir de manşete ne yazdığı var. Siz de herhalde bir damar yakalayacaksınız.

Evet, Başbakan bunları söylemiş. Benim anladığım, ki anlayışı çok yüksek bir insan olduğum iddiasında değilim, Başbakan demek istiyor ki, "Toplumda bir çok farklı kesim var, Hürriyet'de o kesimlerden birini hedeflemiş, o kesimin beğenilerini okşayacak bir yayın politikası güdüyor." Yani, Özkök'ün iddia ettiği gibi, "toplumu bütünüyle damarlarından yakalamış bir gazete" olduğunu söylemiyor. Aksine, tek bir kesimin gazetesi diyor ve böylece çaktırmadan Hürriyet'in çok övündüğü "amiral gemisi" tanımlamasına torpil atıyor.

Ama Özkök maharetli bir şekilde cümleye eklemeler yapıp manasını tahrif ederek okuyucularına farklı bir şekilde sunuyor ve okuyucularının da "vay be Başbakan da Hürriyet'in büyüklüğünü kabul etmiş" demesini bekliyor.

Hatırlarsanız Özkök genel yayın yönetmenliğinden ayrıldıktan sonra, bir kaç defa "artık nehir kenarında oturuyorum", "nehir kenarından gelişmeleri izliyorum" gibi bir metaforla yazılarını süslemişti. Kendisi hangi nehrin kenarında oturuyor bilmem ama şunu sormadan da geçemem: Sayın Özkök bazen öyle şeyler yazıyorsunuz ki hakikaten siz o nehrin kenarından baktığınız da biz o kadar mı salak gözüküyoruz?

Belam Ne Demek
Atatürk Kral Edward'ı Savarona'da mı Ağırladı?
Osmanlı Ermenileri - Dabağyan
Pogrom Ne Demek
Ertuğrul Özkök Wikileaks'te

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...