25 Kasım 2010 Perşembe

Bizim Suçumuz Ne?

Fatmagül muhabbetinden o kadar gına geldi ki, artık dizinin değilse bile  bu tartışmaların yayından kaldırılmasını talep edecek duruma geldim. Tecavüz meselesini es geçelim ama yazarlardaki bilgi yanlışını düzeltelim dedik ve açtık Oray Eğin'in bugünkü yazısını:

Hıncal Abi galiba Vedat Türkali'nin romanının özünü tek kavrayan kişi...

Oray Eğin, Hıncal Uluç'a arka çıkayım derken biraz abartmış. Çünkü Vedat Türkali'nin böyle bir romanı yok. Fatmagül'ün Suçu Ne, Türkali'nin yazdığı bir senaryo. Olmayan bir romanın "özünü kavramak" da biz fanilere değil ancak "büyük yazarlar" a özgü bir haslet olsa gerek. Oray Eğin, Hıncal Uluç'u öveceğim derken biraz insanüstü özellikler yüklemiş ustasına. Türkali'nin senaryonun hikayesini anlattığı bir haber için


Tabi ki, Oray Eğin, bilgisizliği konusunda yalnız değil. Elif Çakır'ın 23 Eylül tarihli yazısından:

Nitekim Vedat Türkali’nin, bir dramı anlatan “Fatmagül’ün Suçu Ne” romanının televizyon dizisi olarak geldiği noktaya bakın? 

Bakıyoruz efendim diziye bakıyoruz da romanı göremedik henüz.

Mehmet Y. Yılmaz 16 Kasım'da yazmış :

Fatmagül’ün Suçu Ne ise Vedat Türkali’nin romanı. Türk toplumunda kadının konumunu anlatan bir eser. Edebiyat eserlerinin sinema ve televizyona uyarlanmalarında elbette sorunlar çıkabiliyor. Ben şahsen filmini seyretmektense okumayı tercih ederim bu nedenle. Ama herhalde her iki dizinin de sapıklığı teşvik edecek kadar orijinal metinden uzaklaştığını söyleyebilmek mümkün değil.

Yılmaz, olmayan romanı bulmuş, okumuş hatta "dizinin romanın orjinal metninden uzaklaşmadığını"  dahi iddia edebilmiş. Bravo, alkışlıyorum kendisini.

Fatmagül'ü bilmem de, sizin gibi gazetecilere mahkum olacak kadar ağır ne günah işledik biz? Okuyucu olarak bizim suçumuz ne ?
Not : Yazıyı yazarken, Oray Eğin'in hatasına kaynaklık eden yazıyı es geçmişiz. Tabi ki, Hıncal Uluç'tan geliyor


Yahu bu ülkenin en büyük sorunu, en büyük ayıbı orda duruyor.. Roman, filmi ve dizisi bu ayıbın altını hem de nasıl kalın kalemle çiziyor..Fatmagül'ün Suçu Ne, bir çığlık.. Bunun farkında olan var mı?..

Izdırap Nasıl Yazılır
Kennedy Suikastini Kim Yaptı
Güney Kore'nin Yönetim Şekli Nedir
70'lerde Sol Nasıldı
Hem Nazım Hikmet Hem Necip Fazıl

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...