26 Ocak 2011 Çarşamba

İmam-Polis

Özdemir İnce bugünkü yazısında "İmam-Polis" deyişini ilk defa kendisinin kullandığını iddia etmiş:

İmam-polis

“İMAM-doktor, imam-mühendis, imam-öğretmen, imam-yargıç, imam-polis, imam-emniyet müdürü, imam-kaymakam, imam-vali” deyişlerini ilk kez Varlık Dergisi’nin Mayıs 1994 sayısında yayınlanan “Pathameta mathemata! Evet, acı deneyimler öğreticidir!” adlı yazımda kullanmıştım.

Bu deyiş Türkiye’de ilk kez tarafımdan kullanılıyordu. Adı geçen yazı önce “Tarih Bağışlamaz” (Varlık Yayınları, 1994)) adlı kitabımda, daha sonra “Yazmasam Olmazdı” (Doğan Kitap, 2004) adlı birleşik kitabımda yer aldı (s. 183)

"İmam-Polis" deyişi Burhan Felek tarafından 23 Haziran 1975 tarihli köşe yazısında kullanılmıştır. Köşe yazısının başlığı "İmam-Polis"tir.
Kaynak: Milliyet gazetesi online arşiv
İmam Hatip Okullarının mezunlarını din tarafı polis yapmak isterken, öbür taraf, lâyık taraf bunu memleket için felaket sayıyor.
-Yazının içeriğinden bir alıntı-

Yazısının devamında Özdemir İnce şöyle diyor:

25 Kasım 1924 tarih ve 430 sayılı Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile kurulan ve tek görevi imam ve din görevlisi yetiştirmek olan imam hatip okullarını, amacı üniversiteye öğrenci hazırlamak olan genel liselere rakip hale getirmek için her türlü kanunsuzluğu denediler ve yaptılar.

430 sayılı Tevhid-i Tedrisat Kanunu 3 Mart 1924'te kabul edilmiş ve 6 Mart 1924'te yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kimler Emeritus
Çehov Nasıl Yazılır
Waldo Sen Neden Burada Değilsin
Ölü Ozanlar Derneği'nin Finali
Men Dakka Dukka Ne Demek

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...