23 Şubat 2011 Çarşamba

22 Ülke

Mustafa Mutlu, bugün Condoleeza Rice'ın 2003'te Washington Post'ta yayınlanan bir makalesinden bahsetmiş:

... Kararlılığı da dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın 7 Ağustos 2003 tarihinde Washington Post gazetesinde yayınlanan yazısı gözler önüne seriyor: Rice bu yazısında bölgede bulunan 22 devletin rejiminin, sınır ve haritalarının değiştirileceğini, Türkiye’nin de bunların içinde olduğunu anlatıyordu! 

Makalenin, 22 ülke ile ilgili kısmına bakalım:

Today America and our friends and allies must commit ourselves to a long-term transformation in another part of the world: the Middle East. A region of 22 countries with a combined population of 300 million, the Middle East has a combined GDP less than that of Spain, population 40 million. It is held back by what leading Arab intellectuals call a political and economic "freedom deficit."

Çevirecek olursak:

Bugün Amerika, dostlarımız ve müttefiklerimiz olarak kendimizi dünyanın başka bir bölgesindeki uzun soluklu bir dönüşüme adamalıyız : Orta Doğu. 40 milyonluk İspanya'dan daha az GSYİH'ya sahip olan 300 milyonluk toplam nüfuslu 22 ülkeden oluşan bir bölge. Ortadoğu'yu geri bırakan ise önde gelen Arap entellektüellerinin tabiriyle siyasi ve iktisadi "özgürlük açığı(yetersizliği)"dır.


Görüleceği üzere,  Türkiye ile alakalı bir ibare yok. Hatta "Arap entellektüeller" deyimiyle de kastedilen coğrafyanın  altı çizilmiş. Makalenin geri kalan kısmında da Türkiye ile ilgili her hangi bir vurgu bulunmuyor.


Ha, "efendim net olarak söylememiş ama, Ortadoğu, Türkiye'yi de kapsar" diye bir niyet okuması, bir zihinsel çıkarım  yapıyorsanız, o zaman da  "Türkiye'nin de bunların içinde olduğunu anlatıyordu" diye kesin bir ifade kullanmayacaksınız.
middle east map

*Katkısı için Baran Ağaoğlu'na teşekkür ederiz.Gürcistan Devlet Başkanı Kimdir
Torba Yasanın Adı Nedir
Haykırmayan Bir Millet Sevenleri Toprak Olmuş Öksüz Çocuk Gibidir
Hadım Etme Cezasında Geri Dönüş Var Mı?
Hulki Cevizoğlu'nun Partisi

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...