15 Şubat 2011 Salı

Sehven Ne Demek

Okurunu bilgilendirmekle yükümlü köşecilerimizin bunun yerine yanlış bilgiyi yaymalarının bir örneğine daha şahit olmaktayız.

Hele hele son günlerdeki, Ergenekon'a delil olarak sunulan birçok belgedeki, “sehven hataları” gördükten sonra bu duygum daha da pekişiyor.

Bir değil, iki, üç değil, beş, on, yüz “sehven hata”...

Kafka'nın “Dava”sı bile bu kadar “sehveni” kaldırmaz.
Ertuğrul Özkök - 11 Şubat 2011

"Sehven" zaten yanlışlıkla, hatayla demek değil midir? Ertuğrul Özkök burada "sehven hata" derken neyi kast etmiş diye soranların imdadına Mustafa Mutlu yetişmiş:

Davadaki “sehven” (bilinçli olarak yapılmayan hata)olaylarını gündeme getirmişler...

Söz konusu yanlış köşecilerimiz eliyle yaygınlaşıp kural haline dönüşmeden biz bir not düşelim istedik:

Sehven zaten yanlışlıkla, hatayla demektir. "Yanlışlıkla yanlışlık", "hatayla hata" yanlış ifadeler olduğu gibi "sehven hata" da yanlış bir ifadedir.

sehvenDaha da önemlisi: sehven demek "bilinçsizce", "istemeden" demek değildir. Hata, zaten istemeden yapılır. İstenerek yapılana hata denmez. Kusur denebilir; bilinçli kusur, bilinçsiz kusur ayrımına gidilebilir ama hatada bilinçli-bilinçsiz ayrımı olmaz.

Köşeciler sehven kelimesini ihmalen kelimesine özdeş hale getirmeden bu hususun altını çizmeyi gerekli gördük.Tahsin Bekir Balta Kürsüsü
Türkiye Adının Kökeni
Ayet-Sure Farkı
İnsanca Olan Hiçbir Şey Bana Yabancı Değildir
Guardian of the Harem - Zülfü Livaneli

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...