26 Şubat 2011 Cumartesi

Sigara Bırakmak

Reha Muhtar'ın bugünkü yazısından:

Yıllar sonra ben Show Haber’in başındayken, Tanju Okan’ın teknesinde kalp krizi geçirip öldüğünü söylediler bana...

Tek dostum dediği içkiyi bırakmıştı bir süre önce...

Çay içiyordu...

Sigarayı da bırakmış mıydı tam hatırlamıyorum...

Ancak yaşlılığı yaşayamadan, teknesinin ve denizin keyfini çıkaramadan, öldü gitti Tanju Okan...

Ne kadar büyük bir çaba harcamıştım, iyi bir haber yapılsın arkasından diye...

Röportajlar yaptırmış, müziklerini buldurmuş, özel montajlar yaptırmaya çalışmıştım bu gençlik starım için...

Sayın Muhtar'ın haber kaynakları pek güvenilir değilmiş çünkü Tanju Okan teknede kalp krizi geçirerek değil 23 Mayıs 1996 günü Urla'daki evinde öldü. Reha Muhtar o gün nasıl haber yaptı, insanlara bu konuda ne anlattı bilemiyoruz ama 24 Mayıs 1996 tarihli Milliyet gazetesi haberi şöyle veriyor:

Sabah neşeli kalkan sanatçı ev halkıyla sohbet etti. Oğlu Tansu ve manevi annesi Zehra Hanım'la kahvaltı eden Okan kendisine bağlanan ilk emekli maaşını almak için bankaya gitmek niyetindeydi ancak gece uyuyamadığını söyleyerek uyumak istediğini söyledi ve odasına çekildi. Bir süre sonra kendisini kontrol etmek isteyen Zehra Hanım, Okan'ın uykusundayken son nefesini verdiğini fark etti.

Prof. Dr. Erkan SEVİNÇ de 22 Ocak 2005 tarihli Akşam gazetesine 23 Mayıs 1996'yı şöyle anlatmış:

Program günü öğlen civarı evini aradım. Son günlerinde yanında olan ve manevi annem dediği Zehra Hanım açtı telefonu. 'Evladım..Tanju uyuyor' dedi. Ben de uyanınca araması için bir telefon bıraktım. Ne de olsa arabanın onu evden almasını organize edeceğim. Saat 4 civarı. Televizyon izliyorum. Alt yazı geçti. 'Tanju Okan bugün Urla'daki evinde öldü' diye. Düşünebiliyor musunuz yaşadığım şoku. Sanatçı benim telefon ettiğim saatlerde 'uyanılması mümkün olmayan bir uyku'daymış meğer.
Bkz. Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi resmî sitesi

Konuya el atmışken Tanju Okan'ın sigarayı bırakıp bırakmadığı konusunda da sayın Muhtar'ı bilgilendirelim:

DOKTORLAR sol bacağı kangren olduğu için kesilen Tanju Okan'ın sigarayı kesinlikle bırakması gerektiğini belirtirken; ünlü sanatçı "Tek dostum sigara. O beni anlıyor, ben onu" dedi.
Doktorlar ise Okan'ın içtiğini sigara sayısını arttırmakla sağlığını riske soktuğunu vurgulayarak "Siroz olan bir kişi ne sigara ne de içki içmeli. Sigara onu öldürür. Uyarılarımızı dinlemiyor ve adeta kumar oynuyor, üstelik kendi yaşamıyla" diye konuştu.
sigara bırakmak5 Şubat 1996 tarihli Milliyet haberiYeşilay Nerede
Sigaranın Zararları
En Çok Alkol Tüketilen İl
Alkol ve Alkol Kullanmayanlar
İçkili Yer Baskını

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...