11 Mart 2011 Cuma

16 Türk Devleti

17. Türk Devleti yazısında da incelediğimiz üzere, Cumhurbaşkanlığı forsunda temsil edilen 16 Türk devleti, köşe yazarlarının da hataya düştüğü konulardan biri. Şimdi bu devletlere atfen köşe yazarlarımızdan iki kuple gelsin:

Yalçın Bayer bir okur mektubunu köşesinde yayınlamış:

Başta milletvekillikleri olmak üzere, bütün yönetici kadroları için ciddi liyakat ölçütleri getirilmediği, siyasi partiler ve seçim yasalarında köklü düzenlemeler yapılmadığı takdirde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de, önceki 17 Türk devleti gibi yıkılmaya mahkûmdur.
6 Ekim 2009 tarihli yazı

Bildiğimiz kadarıyla 17. kabul edilen günümüz Türkiye Cumhuriyeti henüz yıkılmış değil. Yıkılmış olsa haberimiz olurdu diye tahmin ediyoruz.
16 Türk Devleti

Bu da Şeref Oğuz'un 29 Temmuz 2008 tarihli yazısından:

Tarihte kurulmuş 16 Türk Devleti'yle övünmemiz, aynı zamanda 15'inin sürdürülebilirlik sorununun itirafıdır.

Yola ters yönden girmek suretiyle de olsa Şeref Oğuz da yaygın bir beylik tespitin, "Tarihte 16 devlet kurmuş ve 15 devlet batırmış bir milletiz" tespitinin yanlışlığına değinmeye vesile olmuş.

Cumhurbaşkanlığı forsunda merkezde 1, daire halinde de 16 yıldız vardır.

Cumhurbaşkanlığı Forsu
Merkezdeki 1 yıldız günümüz Türkiye Cumhuriyeti'ni, daire halindeki 16 yıldız da tarihte kalmış Türk devletlerini (Büyük Hun Devleti, Batı Hun Devleti, Avrupa Hun Devleti, Ak Hun Devleti, Göktürkler, Avarlar, Hazarlar, Uygurlar, Karahanlılar, Gazneliler, Selçuklular, Harzemşahlar, Altınordu, Timur İmparatorluğu, Babür İmparatorluğu ve Osmanlılar) temsil eder. Bkz. Cumhurbaşkanlığı resmi sitesi.Erbakan Ne Zaman Vefat Etti
Seni Mahkeme Kapısına Asarım
Erbakan'ın Cenazesinde Kimler Vardı
Turgut Özal'ın Cenaze Namazını Kim Kıldırdı
Türk Lirası'ndan Sıfır Atmak

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...