8 Mart 2011 Salı

Görülmüştür

Cüneyt Özdemir'e Silivri'den bir mektup gelmiş fakat Özdemir'in, mektubun kendisine gelmeden önce birileri tarafından okunmuş olabileceğiyle ilgili ciddi şüpheleri var.

Olaylar ve ilişkiler böylesine içli dışlı gelişirken herkes birbirine bağlantılandırılıp hapsi boylarken pazartesi Silivri Cezaevi’nden bir mektup geldi. Üzerinde ‘görülmüştür’ damgası var. İşin ilginci mektup bana gelmeden önce birileri tarafından açılmış. Yani birileri görülmüştür damgası ile yetinmeyip mektubu gizlice açmış, bakmış muhtemelen kopyasını almış sonra da bana yollamış....‘Görülmüştür’ damgalı bir mektup bile açılıp elime ulaşıyor.

Dışarıdan cezaevindeki mahkum ve tutuklulara gelen ve onların cezaevi dışına gönderdiği mektuplar, cezaevi idaresi tarafından açılır, okunur, sonra "Görülmüştür" damgası basılarak (eğer suç unsuru içermiyorsa) sahibine gönderilir.

Özdemir, "görülmüştür damgası ile yetinmeyip, bir de açmışlar" demiş. Görülmüştür damgasının sanırım sadece mektubun fiziksel olarak varlığını teyit eden bir ibare olduğunu sanıyor kendisi. Aslında mektupların açılıp okunduktan sonra, mektubun gönderilmesinde bir sakınca olmadığının nişanesi olarak bu damganın basıldığını bilmiyor olsa gerek, büyük bir şeymiş gibi anlatmış bu durumu. Oysa ki, askerde ve cezaevlerinde var olan bir uygulamadır bu.

Neyse, cezaevinden gelen her mektuba öyle yapıyorlar telaşlanacak bir durum yok deyip, kendisini rahatlattıktan sonra ilgili mevzuatı da yazıp konuyu kapatalım.

CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDA KANUN

68. (2) Hükümlü tarafından gönderilen ve kendisine gelen mektup, faks ve telgraflar; mektup okuma komisyonu bulunan kurumlarda bu komisyon, olmayanlarda kurumun en üst amirince denetlenir.

(3) Kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşüren, görevlileri hedef gösteren, terör ve çıkar amaçlı suç örgütü veya diğer suç örgütleri mensuplarının haberleşmelerine neden olan, kişi veya kuruluşları paniğe yöneltecek yalan ve yanlış bilgileri, tehdit ve hakareti içeren mektup, faks ve telgraflar hükümlüye verilmez. Hükümlü tarafından yazılmış ise gönderilmez.

DİPNOT: Kanunun devamında bu maddenin, tutuklular için de geçerli olduğu belirtilmiştir. Çok uzun bir madde olduğu için yazmıyorum ilgilenenler için madde 116.
görülmüştür

Erbakan Ne Zaman Vefat Etti
Seni Mahkeme Kapısına Asarım
Erbakan'ın Cenazesinde Kimler Vardı
Turgut Özal'ın Cenaze Namazını Kim Kıldırdı
Türk Lirası'ndan Sıfır Atmak

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...