11 Mart 2011 Cuma

Gülgün Ne Demek

DİL YÂRESİ
TÜRKÇE DOSTLARINDAN
(Seyit Ahmet Özvatan)

* Okurum Celal Bayar Üniversitesi Maliye Bölümü’nde öğrenci. Radikal ve Dil Yaresi okuru. «Gülgün» adının anlamını merak ediyor. Gülgün kız arkadaşının adıymış. Sormuş, o cevap verememiş, bana soruyor.
-Seyit Ahmet canım, GÜLGÛN Farsça bir kelime. Biz «gün»’e çevirsek de gûn Farsça «renk» demek; gülgûn da «gül renkli, pembe» anlamlarına geliyor. Âteş doludur tutma yanarsın/Karşında şu gülgûn piyâle der ya Ahmet Hâşim. (Piyâle de malûm «şarap kadehi» demek.)
Bir de gülgûne var: «Kadınların yüzlerine sürdükleri gül rengi düzgün, allık» demektir.
Gülgün’e selâm!
Hakkı Devrim - 3 Mart 2011

DİL YÂRESİ
TÜRKÇE DOSTLARINDAN
(Seyit Ahmet Özvatan)

* Celal Bayar Üniversitesi, Maliye Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Size yazma nedenim ‘Gülgün’ isminin anlamını merak etmemizdir. Kendisine sormuyorum, bilemiyor ve biraz da mahcup oluyor. Ona bir sürpriz yapmak istiyorum. Beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum.
-Kelimenin doğru imlası gülgûn’dur, yani «u» sesi biraz uzatılarak söylenir. Gün değil, gûn Farsça «renk» demek; gülgûn da «gül renkli, pembe» anlamında Farsça bir kelimedir. Kadın adlarından da biridir. Bir tür düzgüne de gülgûne denir; bu kelimenin sıfat olarak bir anlamı da «gül yanaklı»dır. Farsçada kırmızı şaraba gülgûn kümeyt derler. «Gül renkli» anlamında bir de sıfat var, gülgûnî. Hüseyin Rahmi Gürpınar bir yerde «Neriman’ın vech-i latîfi de (güzel yüzü de) gülgûn kesildi» der. Sana bir örnek de Ahmet Hâşim’den: «Âteş doludur tutma yanarsın/Karşında şu gülgûn piyâle.» (Piyâle «şarap kadehi» demek.)
Yazışma elbette aramızda kalır. «Ama bunları nereden öğrendin?» diye sorarsa, Gülgûn kızıma benim de sevgilerimi söyle lütfen.
Hakkı Devrim - Bugün (11 Mart 2011)

Yıllara meydan okuyan köşe yazarlığı azmine ve aynı soruyu iki farklı özgün açıklamayla yanıtlayabilme kabiliyetine duyduğumuz saygıdan ötürü alıntıyı bloga koymakla yetiniyor, sayın Devrim'in hanesine puan işlemiyoruz.
gül


Erbakan Ne Zaman Vefat Etti
Seni Mahkeme Kapısına Asarım
Erbakan'ın Cenazesinde Kimler Vardı
Turgut Özal'ın Cenaze Namazını Kim Kıldırdı
Türk Lirası'ndan Sıfır Atmak

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...