1 Mart 2011 Salı

İmam Hatipler Bizim Arka Bahçemizdir

Erbakan "İmam Hatipler Bizim Arka Bahçemizdir" dedi mi? Bugün de bu konuda bir yanlış bilgiyi itlaf edelim.

Erbakan’a dair iki husus

Erbakan, “Kanlı mı kansız mı olacak” demişti. “Patates dini” lafını da etmişti. Ama “İmam hatipler arka bahçemiz” dememişti. Bu cümlenin öyküsü şöyle: Erbakan karşıtı bir siyasetçi, “Erbakan imam hatiplileri arka bahçesi olarak görüyor” demişti. Bu söz, döndü dolaştı “Erbakan imam hatipler arka bahçemiz dedi” şekline dönüştü.
Ahmet Hakan Coşkun'un bugünkü yazısı

Nitekim TBMM resmi sitesindeki 14 Ağustos 1997 tarihli tutanaklarda RP Milletvekili Oğuzhan Asiltürk'ün şu konuşması mevcut:

Ayıp oluyor değerli arkadaşlarım, ayıp oluyor. Daha önce de, arka bahçe konusunda bunu yaşadık. Önce, bir gazetede “bunlar, bu okulları arka bahçeleri gibi kullanıyor” diye başladı, arkasından “bunlar, bunların arka bahçeleri” dendi, sonra biz, arka bahçemiz demiş olduk. Ayıptır. Bunlar doğru değildir. Ne böyle bir konferansta böyle bir karara iştirak etmek söz konusudur ne böyle bir karar vardır ne de bizim imzamız vardır. Rica ediyorum_

Ahmet Hakan, "Erbakan karşıtı bir siyasetçi"ye mal etmiş ama basınımızda İmam Hatiplerin RP'nin arka bahçesini olduğunun ilk ifade edildiği yer Yalçın Doğan'ın 13 Kasım 1996 tarihli köşe yazısıdır.

Peki bu yanlış bilginin taşımacılığını yapanlardan biri  kim? Ahmet Hakan'ın kendisi:

Arka bahçe

"ARKA Bahçe" filminin adını ilk duyduğumda "İmam hatipler bizim arka bahçemizdir" şeklindeki o politik çıkış aklıma gelmiş ve "Bu bir imam hatip filmi olmasın" diye düşük bir beklentinin içine düşmüştüm.
Ahmet Hakan - 4 Haziran 2006İmam-Polis
Men Dakka Dukka
Erbakan'ın Vefat Tarihi
Bilimadamı Başbakanlar
Has Parti

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...