18 Mart 2011 Cuma

Sıra Meselesi

Rauf Tamer'in bugünkü yazısının başlığı ve konusu "Sıra meselesi":

Sıra meselesi

Elbet CHP, durup dururken Ergenekon’un avukatıyım demiş değil.

Başbakan Ergenekon’un savcısıyım deyince CHP de avukatıyım dedi.

Sayın Tamer "deyince" tabirini kullanarak, önce Erdoğan bir açıklama yapmış, bunun üzerine Baykal ona cevaben bir beyanatta bulunmuş izlenimi veriyor. Oysa 5 Temmuz tarihli Milliyet haberinde de belirtildiği üzere Deniz Baykal şöyle demiştir:

Biz eleştirilerimizi söyleyince “Sen avukatı mısın?” deniyor. Demokrasilerde muhalefet, bütün mazlumların, mağdurların, insan hakları ihlal edilenlerin avukatıdır. Hakkı yenen, insan hakları ihlal edilen bütün insanların avukatı olmaktan şeref duyarım.
Öyle bir dava ki, sanki bu davanın savcısı Başbakan. Eğer bu davanın savcısı Başbakan ise avukatı Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı Baykal olacak. Başbakan bu davanın savcısı gibi bir role girmişse elbette ben de girerim.

Yani Baykal "avukatıyım" sözünü Erdoğan'ın "savcıyım" sözüne karşılık olarak söylememiştir. Fiili duruma atfen söylemiştir.

Erdoğan'ın kendi ağzıyla "savcıyım" dediğinin haberleri ise bir hafta sonraya yani 15 Temmuz gününe aittir:

Erdoğan, Baykal'ın, "Eğer bu davanın savcısı Başbakan'sa, avukatı da ana muhalefet lideri Deniz Baykal olur" sözlerine; "Bize savcılık görevini sağolsun onlar veriyor. Bu da güzel bir şey. Niye? Savcı millet adına vardır. Biz de millet adına hakkı aramanın, hakkı savunmanın gayreti içindeyiz. Eğer bu anlamda savcılık ise evet savcıyım" karşılığını verdi.
Deniz Baykal
Deniz Baykal

Hükümlü Mektubu Görülmüştür
Sabiha Gökçen İlk Kadın Savaş Pilotu Mudur
Karun Kimdir
Blogspot Ücretli Mi
Nijer'de Neyi Bulamadım

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...