8 Mart 2011 Salı

Telefon Dinleme

Mehmet Y. Yılmaz, hukuki bilgilendirme yazılarına bir yenisini eklemiş:

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılığın, telefon dinleme ile ilgili hiçbir kanun ve yönetmeliği takmadığını daha önceki olaylardan biliyoruz. Nedim Şener'in iki yıl süreyle dinlenmiş olması da bunun bir başka örneğini oluşturdu. Bununla ilgili yasa ve yönetmelik çok açık:

1 Telefon dinleme kararları üç ay için alınabiliyor.

Kesinlikle doğru. Ceza Muhakemesi Kanunu madde 135/3'e göre " Tedbir kararı en çok üç ay için verilebilir; bu süre, bir defa daha uzatılabilir."

2 En fazla bir üç ay için daha uzatılabiliyor.

Bu da doğru. Yukarıda belirttiğimiz madde ve ilgili yönetmelik de bunu vurguluyor.

Yazarımız bu maddeler ışığında, iki yıla varan dinlemelerin nasıl olabileceğini soruyor ve okuyucularını da bu minvalde bilgilendiriyor.

Ancak, aynı kanun maddesinin devamında, yazarımızın sözünü etmediği bir cümle daha var. Onu da biz yazalım.

135/3. ...Ancak, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili olarak gerekli görülmesi halinde, hâkim bir aydan fazla olmamak üzere sürenin müteaddit defalar uzatılmasına karar verebilir.

Yasa maddesinin olması gereken hukuk (de lege feranda) kapsamında eleştirisi yapılabilir tabi ki, ama yazarın bu cümleyi göz ardı ederek yasa ve yönetmeliklerin çiğnendiğini iddia etmesi etik açıdan ne kadar doğrudur, tartışılır.

Ceza Muhakemesi Kanunu 
telefon dinleme


Erbakan Ne Zaman Vefat Etti
Seni Mahkeme Kapısına Asarım
Erbakan'ın Cenazesinde Kimler Vardı
Turgut Özal'ın Cenaze Namazını Kim Kıldırdı
Türk Lirası'ndan Sıfır Atmak

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...