26 Nisan 2011 Salı

Çernobil Üstüne

Mehveş Evin, özellikle çevreye olan duyarlılığı ile tanıdığımız bir yazar. Bugün de nükleer enerji konusuna devam etmiş:

Burada ilginç bir bilgi verelim: Sağlık örgütü WHO ile IAEA (Uluslararası Enerji Ajansı), 1959’da birbirlerinin arkasını kollamak üzere bir anlaşma imzaladı. Buna göre biri, diğerinin alanına giren bir proje veya etkinlik yaparsa ortaklaşa hareket edecek!

Bilgi ilginç, ama tam olarak doğru değil. WHO ile sözkonusu  anlaşmayı imzalayan kuruluş, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) değil, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA). Mehveş Evin, kısaltmayı doğru koymuş ama açılımını yanlış yazmış. Zaten, anlaşmanın imzalandığı 1959 senesinde Uluslarası Enerji Ajansı diye bir kurum yoktu, zira bu teşkilat, OECD bünyesinde 1974'de kuruldu.

   Çernobil’in 20'nci yıldönümünde WHO ve IAEA, ortaklaşa Çernobil Forum Raporu’nu açıkladı.  

Yukarıdaki cümle, bu raporun sanki sadece bu iki kurumun başının altından çıktığını ima etsede bu bilgi de eksik.  2005 tarihli kısaca Çernobil Forumu olarak bilinen raporu hazırlayan ve sunanlar sadece WHO ve IAEA değildi. Aynı zamanda, UNDP ( Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı), FAO (Dünya Tarım Örgütü), UNEP (Birleşmiş Milletler Çevre Programı), UNOCHA(Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi), UNSCEAR /Birleşmiş Milletler Atomik Radyasyonun Etkileri Bilimsel Komitesi), Dünya Bankası, Belarus, Rusya ve Ukrayna temsilcilerinin katılımıyla oluşturuldu bu rapor.
Çernobil Nükleer Santrali

Mirsat Ne Demek
Bir Yılda 100 Bin Uçak
Açık Oy Gizli Sayım Uygulanan Seçim
Erdoğan Nasıl Siirt Milletvekili Oldu
Fatmagül'ün Suçu Ne Romanı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...