28 Mayıs 2011 Cumartesi

Oy Anam Oy II - Diyarbakır

Yalçın Doğan, Kemal Kılıçdaroğlu ile çıktığı yurt gezisinde, gittikleri her ilde,  CHP'nin 2007 seçimlerinde o ilde aldığı oy sayısını, CHP'li politikacıların ağzından yazıyor.. Ulaşması bu kadar basit bir bilgiyi yazarken duydukları ile yetindiğinde ise hata kaçınılmaz oluyor.

Oy Anam Oy başlıklı yazımızda, Hakkari'de alınan oy konusunda Gürsel Tekin'e dayanarak yazdığı bilginin yanlış olduğunu göstermiştik. Yalçın Doğan, şimdi de Diyarbakır'dan bildiriyor:

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mardin mitingine CHP’nin Diyarbakır birinci sıra adayı Salih Sümer de katılıyor. Bir ara sohbet ettiğim Sümer çok dertli:
“Diyarbakır’da CHP örgütünü sanki ben yeniden kuruyorum. İlçelerde CHP bürosu açıyorum, onlara araba gönderiyorum.
İşimiz çok zor. 2007’de Diyarbakır’da CHP sadece 6 bin oy almış, toplam 800 bin oyda 6 bin, yüzde birden bile az.
Şimdi oyumuz yüzde yediye çıkmış durumda. Seçim gününe kadar yüzde onu bulacağız, ben yüzde yüz geleceğim”

"Toplam 800 bin oy" ifadesi yanlış, şöyle ki, 2007 seçiminde Diyarbakır'da seçmen sayısı 674.136, sandığa giden seçmen sayısı ise 471.006 idi. CHP'nin o seçimde aldığı oy  "6 bin" değil, 8.884 idi. Dolayısıyla "yüzde birden bile az" değil, tam olarak yüzde 1,92 idi.
Diyarbakır - DiclekentBandırma Vapuru'nda Kaç Kişi Vardı
Ertuğrul Özkök Kimdir
Golf Sahası Ölçüleri
Serbest Fırka Ne Zaman Kuruldu
Eskihisar'da Geçen Roman Hangisidir

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...