15 Haziran 2011 Çarşamba

Anket

Özdemir İnce, Amerika'da yapılan bir araştırmanın sonuçlarını değerlendirmiş:

ABD’de son zamanlarda bir araştırma yapmışlar ve şu soruyu sormuşlar: “Yıllık geliri 250 bin dolardan fazla olan bireylerin vergisi artılırsın mı?” Tahminlerin aksine çoğunluğun yanıtı “Hayır!” olmuş. Sonuçla ilgili yorum şöyle: ABD’li sıradan vatandaş bir gün kendisinin de yılda 250 bin dolar kazanca sahip olacağını sanıyor ve bunu umuyor. Bu nedenle vergi artırımına karşı ama bu kazanca erişme şansı ancak milyonda bir.

Özdemir İnce, yazısının sonraki paragrafında da, Türkiye'deki seçimleri de bu anket sonucu üzerinden değerlendirmiş. Problem şu ki, sözkonusu ankette aslında İnce'nin iddia ettiğinin tersine bir sonuç çıkmış.

Washington Post-ABC işbirliğiyle gerçekleştirilen 36 soruluk bu kapsamlı ankette katılımcılara, "yılda 250.000 doların üzerinde geliri olan Amerikalılar için verginin artırılması" hakkında ne düşündükleri sorulmuş ve katılımcıların % 72'si bu soruya "artırılsın" cevabını vermiş. Yani İnce'nin iddiasının aksine çoğunluk vergilerin artırılmasını istemiş.

Konu hakkında Türkçe bir haber:
http://www.usasabah.com/Ekonomi/2011/04/20/amerikalilar-zenginler-daha-fazla-vergi-odesin-diyor

Sözkonusu anketin tamamı (Yazıya konu olan 17. soru):
http://www.washingtonpost.com/wp-srv/politics/polls/postpoll_04172011.htmlİlk Türkçe Ezan
Another Brick Lyrics
Namık Erdoğan Kimdir
CHP Seçim Sonuçları
Nesimi Kimdir

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...