22 Haziran 2011 Çarşamba

Asker Sandığı

Yalçın Doğan, bugün Diyarbakır'daki askeri üsten çıkan seçim sonuçlarını değerlendirmiş:

DİYARBAKIR’da İkinci Taktik Hava Üssü var. Orada görevli subay ve astsubayların oturdukları lojmanlarda on tane seçim sandığı bulunuyor. 1199’dan 1208 sayılı sandığa kadar. Bu sandıklarda toplam 2814 oy var. Seçimde kullanılan geçerli oy sayısı 2321. Oyların dağılımı şöyle: 1158 AKP, 662 CHP, 501 MHP.

Henüz resmi sandık sonuçlarını açıklanmadı ama gayriresmi olarak sandıklardan gelen sonuçlar CHP'nin sitesi dahil olmak üzere bazı internet sitelerinde yayınlanıyor. Yalçın Doğan ve onunla beraber bu durumu haber yapan bir çok gazete de bu verileri kullandı.

Ancak, Doğan'ın yukarıda verdiği rakamlar hatalı ve eksik.

Hatalı ve eksik, çünkü toplam geçerli oy sayısını 2321 olarak vermiş. Bu rakama da siteden sandık sonuçlarını tek tek toplamak yerine sadece AKP+CHP+MHP oylarını toplayarak ulaşmış. Oysa bu sandıklardan başka partilere ve bağımsızlara çıkan oylar da var. Ayrıca MHP'nin oy toplamını 501 olarak vermiş oysa doğru rakam 491.

Bu konuda, gazetelerde yer alan Cihan Haber Ajansı kaynaklı haberlerdeki rakamlar üç büyük parti açısından doğru ama onlar da bağımsızların aldıkları oy adedini yanlış vermişler.

CHP internet sitesindeki verilere göre sözkonusu sandıklardaki oy dağılımı şöyle:

AKP - 1158
CHP -    662
MHP -   491
BBP  -     13
E. Ayna - 10
M. Ensari- 6
N. Aydoğan - 5
H. Dicle  -  3
A. Tan  -    3
Has Parti -  2
DSP        -  2
DP           - 2
SP          -  1
TKP      -   1
MP       -   1
Ş. Elçi   -   1
M. Tanrıkulu - 1


* Katkısından dolayı Ekrem Söyler'e teşekkür ederiz."Öcalan Yakalandı"
Gelecek 100 Yıl
Seçimlere Katılım Oranları
Balyoz Listesi
BDP Milletvekilleri

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...