24 Haziran 2011 Cuma

Hatip Dicle Kaç Oy Aldı?

Hatip Dicle'nin milletvekili seçilirken aldığı oy adedi, köşe yazarlarımızın kafasını bir hayli karıştırmışa benziyor:

Ali Atıf Bir:

Anayasa'ya göre eğer bir yıldan fazla kesinleşmiş cezanız varsa milletvekili seçilemiyorsunuz. YSK bu maddeye dayanarak Diyarbakır'dan 85.000 oy alan Hatip Dicle'nin milletvekilliğini düşürdü. 

Fikret Bila:

...Dicle’ye verilen 70 bini aşkın oy da boşa gitmemiş olurdu. 

Hasan Cemal:

Halen KCK davasından tutuklu olarak yargılanan Hatip Dicle 12 Haziran’da 80 bin oyla Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçildi.

Güneri Civaoğlu:

Böylece Dicle için sandığa atılan 75 bin oy çöpe gitmiş oluyor. 

Ahmet Altan:

Dicle’ye verilen 78 bin oy çöpe gitti. 

Güngör Mengi:

Şimdi Dicle’nin aldığı 80 bin oy kaybedilmekle kalmamış, iktidar partisinin hanesine yazılarak ona hak etmediği bir milletvekilliği kazandırılmıştır. 

Yusuf Ziya Cömert:

Gelelim Hatip Dicle mevzuuna. Bana sorsalar, yekten şunu söylerim: Kardeşim, millet rey vermiş, yapacak bir şey yok. 76 bin kişinin oyunu almak, kolay mı?

Yıldıray Oğur:

Hatip Dicle 78 bin oy aldı. 

Yalçın Doğan:

Hatip Dicle Diyarbakır’dan 85 bin 945 oy alıyor.

YSK resmi olarak bağımsız adayların kaç oy aldığını açıklamadı. Aşağıda linklerini verdiğimiz Habertürk gazetesinin haberinde ve BDP milletvekili Sebahat Tuncel'in sitesinde bağımsız milletvekillerinin aldığı oy adetleri sıralanmış. Diğer milletvekillerinin aldığı oy adetlerinde farklılıklar olsa da her iki site de Hatip Dicle'nin oy adedini  85.945 olarak belirtmişler.

Buna göre bakıldığında bir tek Yalçın Doğan'ın verdiği rakamın doğru olduğunu görüyoruz. Yalnız, o da yazısında sıraladığı diğer miletvekillerinin aldıkları oy adedini, yukarıda belirttiğimiz sitelerden alıp, yazarken kaydırma yapmış.  Bu nedenle onun yazısında da, üç bağımsız milletvekilinin (Kemal Aktaş, Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak) aldıkları oy adetleri yanlış yazılmış.

http://www.haberturk.com/secim/haber/639228-secimin-ikinci-galibi 

http://sebahattuncel.org/node/299 

Hatip Dicle
* Katkısı için Ekrem Söyler'e teşekkür ederiz.Asker Kime Oy Verdi
Gerek Asa Gerek Vuralar Beni
Oy Sayımı Ne Kadar Sürer
BDP Milletvekilleri Kimler
Muazzez İlmiye Çığ Ne Zaman Doğdu

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...