27 Haziran 2011 Pazartesi

Milletvekili Yemin Töreni

Can Ataklı'nın bugünkü yazısındaki 1. tespiti:

Meclis’te yemin

Aslına bakarsanız milletvekili yemini sadece Meclis’te yapılır diye bir kural yok. Çünkü aksi hiç kimsenin aklına gelmediği için yasalara da yönetmeliklere de böyle bir şey yazılmamış. O halde Meclis Başkanlığı yemin törenine tutuklu olduklarından katılamayanlar için bir formül bulabilir.

Seyyar heyet

Kürt açılımı başladıktan sonra Habur’dan giriş yapan bazı PKK’lılar için “seyyar mahkeme” kurulmuştu. Habur’dan gelenlere usulen “Siz pişmansınız” denilmiş ve haklarında yasal işlem yapılmamıştı. Aynı yöntemle Meclis Başkanlık Divanı bir heyet kurar ve cezaevlerine gidebilir.

Yasalara, yönetmeliğe değil de TBMM İçtüzüğüne yazmışlar aslında:

İlk toplantı ve andiçme

MADDE 3– Milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulunca Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu kanallarında ilânını takip eden beşinci gün saat 15.00’te Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu çağrısız olarak toplanır. Bu birleşimde, önce milletvekillerinin andiçme töreni yapılır.

Andiçme töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında andiçerler.

Andiçme, her milletvekilinin, Anayasadaki metni kürsüden yüksek sesle okuması suretiyle olur.

Ara seçimde milletvekili seçilenler, katıldıkları ilk birleşimin başında andiçerler.

Milletvekilleri, seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre andiçerler.

Görüldüğü üzere milletvekilliği yemininin içilmesinin ancak Türkiye Millet Meclisi Genel Kurulu'nun huzurunda ve kürsüde mümkün olduğu hüküm altına alınmış.

Can Ataklı'nın bugünkü yazısındaki 2. tespiti:

Bir günlük boykot

Tutuklu milletvekilleri tahliye edilmeyen CHP ve MHP henüz “kınamak” dışında net bir tavır sergilemedi. BDP’liler “Meclis’i boykot edeceklerini” söylüyorlar. CHP ve MHP ise bu konuda kararsız. Ancak bu iki parti “bir günlük boykot” ile tavırlarını ortaya koyabilirler.

Can Ataklı kendi çalıştığı Vatan gazetesini dün okusaymış Devlet Bahçeli'nin yemin törenini boykot etmeyecekleri ve yemin töreninde eksiksiz bulunacakları yönünde beyanatını okurmuş.

Meclis KürsüsüAsker Kime Oy Verdi
Gerek Asa Gerek Vuralar Beni
Oy Sayımı Ne Kadar Sürer
BDP Milletvekilleri Kimler
Muazzez İlmiye Çığ Ne Zaman Doğdu

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...