21 Haziran 2011 Salı

Öğretmen Yerleştirme

Fikret Bila öğretmenlik hakkında yazmış:

Her yıl televizyonlarda “öğretmenlik piyangosu” izliyoruz. Dev ekranlarda ismini görmeye çalışan, öğretmenlik piyangosu vurduysa annesiyle, babasıyla heyecan içinde zıplayan, sevinçten çığlık atan; ismi yoksa, üzüntüden hıçkıra hıçkıra ağlayan öğretmen adayları görüyoruz.
Öğretmenlik hâlâ gençlerin en fazla tercih ettikleri mesleklerin başında geliyor. İş garantisinin yanı sıra öğretmenliğin manevi hazzı, kutsallığı gençlerimizi bu mesleğe yöneltiyor. Ancak son yıllarda mesleğe giriş aşamasından yansıyan görüntüler Türkiye’ye yakışmıyor.
Öğretmenlik “piyangodan çıkan” bir meslek olmamalı. Bir ülke geleceğini şekillendirecek nesilleri yetiştiren öğretmenlerini piyangoyla işe almamalı.

Kurayla alınan ücretli öğretmenler, vekil öğretmenler var ama "her yıl televizyonlarda" izlediğimiz" olay öğretmen alım kurası değildir. Öğretmenler İçin Başvuru ve Atama Kılavuzu'na bakalım neymiş:

İlk defa atanacaklar ile açıktan ilk atama, kurumlar arası ilk atama ve kurum içi ilk atama çeşitlerine göre başvuru hakkı bulunmasına rağmen KPSSP10 puanı ile ilk atama kapsamında başvuruda bulunmayı tercih eden adaylar, mezuniyetleri itibariyle TTK “kararları”nda atanacağı alana kaynak olarak gösterilen yüksek öğretim programlarının atama önceliği esas alınarak “KPSSP10 puan üstünlüğü” esasına göre tercihleri doğrultusunda bilgisayar ortamında
değerlendirileceklerdir.

Yani halihazırda 'alınmış' olan öğretmenler KPSS'den alınan puan üstünlüğüne göre, tercihlerine bağlı olarak yerleştiriliyor. Burada da söz konusu bilgisayar değerlendirmesinin sonucu ilan ediliyor.

Kura ile öğretmen olanlar, olamayanlar da var ama Fikret Bila yanlış yere bakmış. Her yıl yapılan bu organizasyonda hiç kimse "İsmim yok. Öğretmen olamadım" demiyor.


* Katkısı için Ekrem Söyler'e teşekkür ederiz.İlk Türkçe Ezan
Another Brick Lyrics
Namık Erdoğan Kimdir
CHP Seçim Sonuçları
Nesimi Kimdir

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...