27 Haziran 2011 Pazartesi

Portofino

Fatih Altaylı, dünkü yazısında, İtalya'nın Portofino beldesinde yaşayan bir arkadaşından edindiği bilgileri bizimle paylaşmıştı:

PORTOFİNO'da yaşayan bir arkadaşım var....
Ayda birkaç yüz Euro karşılığı teknesine bakan bir adam vardır. Tıknaz, göbekli, hep neşeli, orta yaşın üzerinde bir İtalyan. Sadece onun teknesine değil, marinada demirli birkaç tekneye daha bakar aynı adam. Topladığı bir-iki bin Euro ile geçinir. Adamın karısı da arkadaşımın eşine yardım eder ev işlerinde. Hemen her gün gelir, bir saat kalır. Temizlik, ütü işlerini yapar. Gider. Arkadaşımın teknesine bakan bu adam birkaç yıl önce seçime girdi. Portofino Belediye Başkanlığı seçimlerine. Seçildi de. Portofino Belediye Başkanı oldu. Arkadaşım o gün bugündür çok havalı. Çünkü teknesine Portofino Belediye Başkanı bakıyor, eşinin evdeki yardımcısı ise Portofino Belediye Başkanı'nın eşi.Yanlış anlamadınız. Bizim tatlı, sempatik, tıknaz İtalyan, belediye başkanı oldu ama marinadaki işini asla bırakmadı. Günün bir bölümünde belediyenin işleriyle ilgileniyor, törenlerde, bayramlarda boynuna renkli atkısını takıp halkı selamlıyor.

Portofino
Portofino'nun şimdiki belediye başkanı Giorgio D'Alia, birkaç yıl önce (2009) belediye başkanlığı seçimine seçime katıldı ve hatta kazandı.  Ama çok az bir oy farkı nedeniyle yapılan itiraz üzerine seçimler iptal edildi. İptal üzerine, Portofino'ya o tarihten 2011 Mayıs ayına dek, bir hükümet yetkilisi belediye başkanlığı yaptı. Mayıs ayında yapılan seçimlerde, D'Alia, seçimleri kazandı ve belediye başkanı oldu. Yani, Altaylı'nın yazdığının aksine henüz çiçeği burnunda bir belediye başkanı D'Alia.

Peki, hakikaten belediye başkanının kendisi teknelerin bakımıyla, karısı da ev işleriyle mi uğraşıyor? Her ne kadar bu yönde bir bilgiye ulaşamamış olsak bile, Altaylı'nın Portofino'da ikamet eden arkadaşından daha iyi bilecek değiliz elbette. Biz, sadece belediye başkanı Giorgio D'Alia'nın gerçekte avukat olduğu ve hukuk müşavirliği yaptığı bilgisini verelim, gerisine siz karar verin.

Giorgio D'Alia
Giorgio D'Alia

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...