21 Temmuz 2011 Perşembe

Şike Soruşturmalarının Sonuçları

Altan Tanrıkulu, dünyadan örnekler vererek şike olayına değinmiş:
futbol şike uefa juventus italya marsilya

Juventus, küme düşürüldüğünde Şampiyonlar Ligi'ne katılmadı. Şampiyonluğu ve dolayısıyla Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı da elinden alındı. Puanlarının silinmesi suretiyle bu hakkı elinden alınan bir diğer takım olan Milan, itiraz sonucu, silinen puanlarının sayısında yapılan değişiklikle Şampiyonlar Ligi'ne önelemelerden katılma hakkı kazandı.


Yazarın iddia ettiği gibi UEFA, Marsilya'nin ligden düşürüldüğü sene Avrupa Şampiyonluğu'nu onaylamadı. Marsilya, 92-93 Şampiyonlar Ligi finalinden önceki lig maçında şike yaptığı iddiasıyla soruşturuldu ve Şampiyonlar Ligi'ni kazandıktan çok sonra, 1994 senesinde küme düşürüldü.

Ayrıca, İtalya Milli Takımı Dünya Kupası'na şike soruşturması ve bu doğrultuda verilen cezaların gölgesinde katıldı. İtalya futbol federasyonunun soruşturdugu ve ceza verdiği bir ortamda, İtalya'nin milli maçlardan men edilmesini gerektiren bir durum zaten söz konusu değildi.

futbol topu
* Katkısı için Ekrem Söyler'e teşekkür ederiz.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...