29 Eylül 2010 Çarşamba

Gazete Okumayan Gazeteciler - 3- Can Ataklı

Can Ataklı 24 Eylül'deki yazısında (bu arada bir yazı bu kadar mı bereketli olur? Bkz. Güldü, "Kolay" dedi) okurunun gönderdiği iki adet "fıkra" gibi olayı bizlerle paylaşmak istemiş.

Okurlardan Doğan Kapkıner gerçekten “fıkra gibi” yaşanmış iki olay göndermiş. Sizlerle de paylaşmak istedim:
1- Datça'da çocuklar mercekle karıncaları öldürmeye kalkarlar. Karıncalar ölmez ama tutuşan otları söndüremeyince yangın başlar.
2- Marmaris’te teyzem üzerinde Kuran yazıları olan kâğıtları “kimse basmasın günahtır” diye bir kenarda yakıp imha etmek ister. Başarır da ama o tutuşturma bir yangına dönüşür.

Hemen söylemeliyim ki 1 no'lu olayı ben de ilk defa duyuyorum. İlginçliğine binaen aradım taradım, hiç bir kaynakta bulamadım. Araştırmacı gazeteci genlerine sahip olmadığım için bulamadığımı düşünüp kendimi avutabilirim. Bu durumda Can Ataklı'nın okuruna inanmaktan başka ne gelir elden?

Ben birinci olayı bilmememi anlayabilirim de Can Ataklı'nın televizyonların haber bültenlerine bile konu olan ikinci olayı bilmemesini, okurundan öğrenmesini ve sonra herkesi kendi gibi "habersiz" zannedip bizimle paylaşmak istemesini... İşte bunu anlayamam. Can Ataklı, isterse okurundan öğrendiği, üzerinden bir aydan fazla zaman geçmiş bu haberin ayrıntılarını aşağıdaki linklerden öğrenebilir.

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...