29 Eylül 2010 Çarşamba

Parklarımız kayboldu, hükümsüzdür.

Kimi çevrelerce "Kültür cumhurbaşkanı" olarak nitelendirilen Doğan Hızlan'ın 24 Eylül tarihli yazısı yazarın kültürü açısından değil belki ama yazısında da belirttiği "doğuştan İstanbullu"luğu hakkında bende derin şüpheler uyanmasına yol açtı. Ne demiş yazar:

Gülhane Parkı’ndan başka şehir içinde park yok. Yeşillik de yok.

Şimdi bir dakika, başka bilgi kaynaklarına başvurmadan hemen aklıma gelenleri sıralayayım: Yıldız Parkı, Emirgan Korusu, Maçka Parkı, Ulus Parkı... Eminim biraz daha irdelesem daha da çıkacak. Burada duralım ve şu soruları atıverelim ortaya: Köşe yazarlarımız, böyle çiçek böcek bir konu için bile neden yanılgıya düşürecek benzetmeler kullanmaya bu kadar meraklılar? İstanbul'un yeşilliklerle dolu olmadığını anlatmak için -her ne kadar bu görüşe çok katılamasam da- böyle arkası boş, bu kentte yaşayan herkesin doğru olmadığını hemen anlayabileceği abartı ötesi bir ifade neden kullanılır? Bu basit mevzuyu bile yanlış argümanlar kullanmadan anlatma yeteneğinden yoksun muyuz? Yakışıyor mu "doğuştan İstanbullu" "kültür cumhurbaşkanı"mıza?
orman resmi

Fatmagül'ün Suçu Ne - Peki Bizim Suçumuz Ne
Hürrem Sultan'ın Oğulları
Muhteşem Yüzyıl - Muhteşem Sayı
Urfa'da Oxford Vardı Da Biz Mi Gitmedik
YGS - Merkezi Sınav Sistemi Nerede Var

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...