15 Ekim 2010 Cuma

Diziyi İzleseydin Bari.

Ruhat Mengi öyle bir yazı yazmış ki bu yazıyı eleştirirken bizim evde "Fatmagül'ün Suçu Ne" dizisinin izlendiğini de itiraf etmek zorunda kalacağım. Ah Ruhat hanım, bitirdiniz karizmamı. Bu saatten sonra "ben izlemiyorum evdekiler izliyor, ben de bakmak zorunda kalıyorum mecburen" desem kimseyi inandıramam. Aslında, işin doğrusu dizinin yazıya konu olan bölümünü özellikle takip ettim. Çünkü yıllar önce filmini izlemiştim ve değişen kanunlar çerçevesinde "tecavüzcüsüyle evlenme" olayını dizide nasıl kıvıracaklarını merak ediyordum. Mengi, merak etmemiş ya da diziyi izlememiş ki bodoslama şöyle demiş:

Mesela “Fatmagül’ün Suçu Ne” dizisinde tecavüzcülerin evlenerek kurtulma sahnesinde “Bu madde TCK’dan 2005 yılında çıkarılmıştır, artık tecavüz suçlularının evlenerek cezadan kurtulması Türk yasalarına göre mümkün değildir” gibi bir alt yazının geçmesi birçok kadını sapık saldırganların elinden kurtarabilecek bir önlemdir, bu kanalların hukukçuları neden düşünmüyor, RTÜK öpüşme sahnelerini takip edeceğine neden bu konulara eğilmiyor?

Mengi'nin belirttiği gibi bir altyazının geçmesine gerek yoktu çünkü dizide Fatmagül, tecavüzcüsüyle evlenmedi. Olay jandarmaya önce tecavüz olarak intikal ettiyse de sonradan zengin ailenin avukatının çabalarıyla kız ve ailesi ikna edildi ve "tecavüz değil isteyerek beraber oldular, nişanlısından korktuğu için öyle dedi" şeklinde ifade verildi ve kız şikayetini geri aldı. Yani hukuken ortada bir tecavüz durumu sözkonusu olmadı. Hatta olay ilk ortaya çıktığında tecavüzcü zengin çocuklarından birinin avukata "içimizden birisi evlense mesele hallolmaz mı?" diye sorması üzerine avukat "hayır, o kanun değişti" dedi ve bu diyalogla da altyazıya gerek kalmadan konunun altı çizilmiş oldu.

Diziyi bu kadar detaylı tetkik ettiğimin afişe olmasının getirdiği sinirle Ruhat Mengi'ye iki çift lafım var. Lütfen bir daha bilmediğiniz, görmediğiniz, izlemediğiniz, takip etmediğiniz vs. konularda böyle büyük büyük laflar etmeyin. Sizin için zor, biliyorum ama bir araştırın, sorun soruşturun, gazetecilik yapın, masa başından sallamayın.Belam Ne Demek
Atatürk Kral Edward'ı Savarona'da mı Ağırladı?
Osmanlı Ermenileri - Dabağyan
Pogrom Ne Demek
Ertuğrul Özkök Wikileaks'te

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...