1 Ekim 2010 Cuma

Kırmızı Urbalılar

Bugün okuduğum Sanem Altan'ın yazısı anılarımın canlanmasına sebep oldu. Herhangi bir eleştiri yapmayacağım. Daha çok kişisel bir nostalji yaşadım, bu da kişisel bir blog olduğuna göre yazabilirim diye düşündüm. Sanem Altan yazıda :

Fransız şairi Alfred de Vigny’nin askerlik anılarını anlattığı kitabında okumuş bir arkadaşım... Eski aristokratlar savaşa giderken kırmızı elbiselerini giyerlermiş, dostlar kahramanlıklarını daha iyi görsünler, düşmanlar kendilerine daha iyi nişan alsınlar diye...

Anladık, bizim koca bir çöle dönen üç beş kutuplu dünyamızda, eski usül aristokratlar yok. Ama bu kadar çok kum rengi tesbih böceğinin olması da utanç verici.

Bir-iki kişi de kırmızılarını giyip, kum mevzilerinden çıksın.

Dostları onları daha iyi görsün, düşmanları kendilerine daha iyi nişan alsınlar.

İnsanların kimi niye tuttuğu kime niye karşı olduğunu anlaşılsın..

demiş.

Bu anekdotu, yıllar önce Yeni Yüzyıl gazetesinde bir makale de okumuştum. O makalede anekdotun kaynağı yazılmamış ama "eskinin dünyasında aristokratlar savaşa giderken kırmızı elbiselerini giyerlermiş" diye başlamış ve hafızam beni yanıltmıyorsa, "...lacivert elbiseli bürokratların, siyah elbiseli bankacıların dünyasında insanın gözü böyle kırmızı elbiseli soylu insanları arıyor..." diye devam etmişti. O gün okuyup çok sevdiğim bu alıntının Alfred de Vigny'nin bir kitabından olduğunu bugün Sanem Altan'ın sayesinde öğrendim. Kendisine teşekkür ederim. Yıllar sonra bile olsa bu güzel anekdotun kimin eserinden olduğunu öğrenmiş oldum..

Yalnız, tek bir noktayı belirtmeden geçmeyeyim. Sanem Altan, yazısında bu anekdotu bir arkadaşından öğrendiğini yazmış. Oysa ki arkadaşından öğrenmesine gerek yoktu çünkü benim bu alıntıyı yıllar önce okuduğum Yeni Yüzyıl'daki makalenin yazarı Ahmet Altan'dı.

Fatmagül'ün Suçu Ne - Peki Bizim Suçumuz Ne
Hürrem Sultan'ın Oğulları
Muhteşem Yüzyıl - Muhteşem Sayı
Urfa'da Oxford Vardı Da Biz Mi Gitmedik
YGS - Merkezi Sınav Sistemi Nerede Var

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...