12 Ekim 2010 Salı

O dedi diye dedim

Mutlu Tönbekici yazısında Kusturica konusunda başkalarının tavırları nedeniyle dolduruşa geldiğini söylüyor.


Cumartesi Emir Kusturica hakkında bir yazı yazdım. Kusturica’nın katliam destekçisi olduğunu bilmiyordum dedim. İnternette baktım fakat çok belirgin bir katliam yanlısı ifade bulamadım. Karadağlı gazetecinin derlemeleri çıktı karşıma sadece.

“Bu adam böyle ise protesto edelim elbette, insanlık budur” demiştim.

Hanımefendi, sanırsınız bir gazetede köşe yazarı değil de, evinde örgü örüp televizyon seyreden ve izlediklerinden galeyana gelen bir "sıradan vatandaş". Kamuya seslenebilme imkanı olan bir noktadaysanız her hangi bir konu hakkında görüşlerinizi açıklamadan önce birazcık olsun araştırma yapmanız gerekir, en azından beklenir. Böylece siz de hem "herkes atlıyordu, ben de atladım" durumuna düşmekten kurtulursunuz hem de okuyucularınız bundan sonraki yazılarınıza " acaba gene dolduruşa mı gelmiştir?" şüphesiyle yaklaşmaktan kurtulur. 

"...İnternette baktım fakat çok belirgin bir katliam yanlısı ifade bulamadım" buyurmuşsunuz. Tönbekici yazmadan önce yapması gereken araştırmayı sonradan yapmış, onu da yanlış yapmış. Eğer biraz daha incelerseniz Karadağlı gazeteci derlemelerinin dışında da bilgilere rastlayabilirsiniz. Mesela "Ko ne voli Radovana, ne doček’o Đurđevdana"dan başlayın.


Belam Ne Demek
Atatürk Kral Edward'ı Savarona'da mı Ağırladı?
Osmanlı Ermenileri - Dabağyan
Pogrom Ne Demek
Ertuğrul Özkök Wikileaks'te

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...