30 Ekim 2010 Cumartesi

Profesyonel Mükemmeliyetçi!

Oktay Ekşi, bugün, daha önceki bir yazısında kullandığı bir ibare ile alakalı olarak bir özür kaleme aldı. Özrü ve ayrıntılarını yazıdan öğrenebilirsiniz. Benim takıldığım nokta ise, özür yazısındaki enteresan noktalar. Ekşi diyor ki :

Konuşmacılar gibi yazarlar da son cümlenin “vurucu” olmasını isterler. Çünkü dinlediğiniz konuşmanın yahut okuduğunuz yazının deyim yerindeyse tadı o son cümlededir.

Meali, benim aslında söyleyeceğim bir cümlem var, ama ne yapayım, ben bir başyazarım, gazetenin bana tahsis ettiği arsayı doldurmak zorundayım, o bir cümleyi söyleyebilmek için bir dolu laf salatası yapıyorum.


Bize yani Hürriyet’in köşe yazarlarına kendi yazılarını, “eğer ifade düşüklüğü, bilgi yanlışı, eksik anlatım gibi bir kusur varsa düzeltmesi için” bir fırsat verilir yani ya evine gazetenin erken baskıları gönderilir veya yazısı fakslanır.

Bu profesyonel mükemmeliyetçiliğin gereğidir ve yıllardır yapılır.

Biz yazarlar -en azından ben öyleyimdir- geç vakit de olsa, o metni bir kere daha gözden geçiririz. Zaman olur yazıya ilave yaparız. Zaman olur yazının bütününü değiştiririz. Zaman olur içindeki bir ifadeyi yeterince açık yahut çarpıcı bulmaz, onun yerine başka bir cümle yazarız.

Bu "profesyonel mükemmeliyetçiliğin" sonuçlarını blogumuza misafir olan Hürriyet yazarlarının sayısından anlayabilirsiniz. Bir de yazıları tekrar okuma fırsatı verilmese bu yazarlara, ne olurdu, çok merak ediyorum. Yalnız, böyle "profesyonel bir çifte kontrol mekanizmanız" olduğunu öğrendim ya, artık harf hatası bile yapsanız buradasınız. Hatta hemen bugünkü yazınızdan bir örnek çalışma yapalım :

Ertesi sabah gazetede kendi yaptığım değişikliği görünce “Galiba kantarın topunuzu kaçırmışız” dedim ama iş işten geçmişti.

"Topunuzu" değil Oktay Bey, "topuzunu" olacak.  Gazetedeki arkadaşlara söyleyin, akşamları yazınızı size biraz erken göndersinler çünkü belli ki düzeltmeler bayağı bir vakit alıyor...


Üvercinka'yı Kim Yazdı
Galler Prensesi Kimdir
Türkiye'de Kaç Makam Aracı Var
Baykal'a Yumurtalı Saldırı Nerede Oldu
Hz. Ali'nin Kabrine Giden Başbakanlar

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...