21 Kasım 2010 Pazar

En Çok İçki Tüketilen İl Konya Efsanesi

Duyduğu geyik muhabbetlerini, şehir efsanelerini köşelerine taşımayı yazarlık sanan köşecilerimizin 10 yıllık "En Çok İçki Tüketen İl Konya" polemiğine değinmemek olmaz.

Bakın Türker Alkan 4 Ağustos 2010 tarihli yazısında konu İran'dan açılmışken ne demiş:

Kadınlar bütün bunlara direnmiş! Makyaj yasak, ama İran, dünyada makyaj malzemelerine en çok para ayıran ülke!

2.1 milyar dolarla dünya yedincisi. (Şimdi aklıma nereden geldi, bizde de Konya en çok içki tüketen ilimizdir.)

Gördünüz mü entelektüel tespiti?

Can Ataklı'nın 2 ay önce Ahmet Hakan tarafından sunulan Tarafsız Bölge tartışma programında ileri sürdüğü iddia da aynı:

Konya Türkiye'nin en çok içki tüketilen ilidir.

Sayın Ataklı'nın şansına o gün meydan boş değildi ve Mey İçki CEO'su Galip Yorgancıoğlu ellerindeki verilere göre Türkiye'de içki tüketiminin %40'ının Marmara, %30'unun Ege, %15'inin Akdeniz ve kalan %15'nin ise geri kalan dört bölgede gerçekleştiğini yani Konya'nın içki tüketiminde esamesinin bile okunmadığını izah etti.

Zaten bu gerçek Türkiye İstatistik Kurumu'nun raporlarında da yıllardır dile getiriliyor. Özellikle bu yıl bu konuda çok haber çıktı. Onun için 2009 yılından önce bu oltaya düşmüş köşecilerimizi bu sayfaya misafir etmedim. Bir şehir efsanesine kapılıp da o bilginin doğrusunu 10 yıldır öğren(e)meyenler daha ilgi çekici.

Peki ama birinci derece kaynaklara ve gazetelere bakmak yerine kulaktan dolma bilgi satan köşecilerimizin düştüğü olta nedir? Onu da açıklayalım. 2001 yılında hem Akşam gazetesinde hem Porttakal haber portalında hem de başka mecralarda çıkan haber şu:

Alkol tüketiminde Konya şampiyon

KONYA, 2001 yılının ilk 6 ayında tüketilen 803 bin şişe alkol ile bu dalda Türkiye birincisi oldu. Konya Tekel Müdürü Nizamettin Ata, kentte en çok 320 bin şişe ile 70'lik rakının satışını gerçekleştirdiklerini belirterek, 'Ayrıca, 300 bin şişe 35'lik rakı, 85 bin şişe votka, 29 bin şişe Tekirdağ Rakısı ve 45 bin şişe kanyak tüketildi' dedi.

2001 yılının ilk altı ayında toplam bin 38 ton sigara ve 803 bin şişede içki sattıklarını vurgulayan Ata, satışların geçen yıla oranla yüzde 8 oranında arttığını kaydetti. Ata, yerli sigara tüketiminin Konya'da çok yüksek olduğununun altını çizerek, 'Maltepe, Samsun ve Tekel 2001 başı çekiyor. Diğerleri ise yüzde 20'yi oluşturuyor' dedi.


Böyle bir haber çıkmış. Bu bir gerçek ama bu haberin doğruluğunu sorgulaması gereken sözde aydın köşecilerimizin görevini de biz yerine getirelim.

Öncelikle şu sorulmalıdır: İlçeleri dahil toplam 1 milyon küsur nüfusu olan Konya'nın toplam tüketimi nasıl olur da 4 milyonluk İzmir'i ve 10 milyonluk İstanbul'u geçer? Hadi Konyalılar içki içiyor diyelim de İzmirlilerin 3 katı mı içki içiyorlar? İstanbulluların 10 katı mı içki içiyorlar?

Bir diğer soru: rakı alkol tüketiminin yarısı bile değilse alkol tüketiminin yarısından çoğu nereye gidiyor? Bilmediğimiz başka yaygın bir içki mi var?

Özellikle ikinci sorunun cevabını vererek konuya aydınlatacak bir başka alıntı yapalım. Canan TERCAN'ın Lider Kolonya'nın sahibi Mustafa CERAN'la yapılmış bir röportajdan alıntı:

Sektörünüzde hammadde olarak kullanılan alkol oranında, Konya, Türkiye sıralamasında ilk sıralarda yer aldığı söylenmektedir. Sizin bu konu hakkında ki görüşleriniz nelerdir?

Konya ile ilgili bazı yanlış ve araştırmalara dayanmayan haberlerin yapıldığına şahit oluyor ve buna çok üzülüyoruz. Maalesef alkol tüketimi ile ilgili de, bizim sektörümüzü ilgilendirdiği için söylüyorum, yanlı ve yanlış haberler yapılıyor.

Çünkü 2004 yılında Konya'daki içki tüketimine yönelikte  bir araştırma yapılmış, Konya kişi başına düşen içki satışına göre illerin sıralaması'nda 63. sırada, illerin Türkiye içki satışları içindeki payına göre sıralamasında da 21. sırada yer almıştır.

Alkol tüketiminde Konya'nın bu sıralamalara girmesindeki en önemli gerekçe de; Konya'da 160 adet kolonya imalat yerinin bulunması ve alkolü bu amaçla Tekel'den alarak işlemelerinde kullanmasından kaynaklanmaktadır.Tekel Müdürlüğü kolonya üretim amaçlı alınan alkolü diğer satışlardan ayırmadığı için de yukarıda belirttiğimiz Konya'nın Türkiye içki satışları içindeki payına göre 21. sıralarda yer almasına neden olmuştur.

Gerçekte alkol tüketiminin sadece  içki  olarak değil aynı zamanda sanayi hammaddesi olarak kullanıldığını tekrar ifade ediyorum. Konya'da da 160'ın üzerinde kolonya imalathanesi olmasının etkileri yanlı aktarılmakta ve yanlış değerlendirilmektedir.

Bu alıntı üzerine bir bilgiyi de Muhtesip eklesin: Kolonya üretimi en çok iki bayram arasında gerçekleşir çünkü Ramazan bayramından önce satışlar tavan yapar ve stoklar tükenir. Müteakip 2-3 ay içinde Kurban bayramında satışların tekrar tavan yapacağını bilen üreticiler yılın en hızlı üretimini iki bayram arasında gerçekleştirir. Konya'yı alkol tüketiminde birinciliğine oturtan haber 2001 yılının ilk 6 ayından bahsediyor. 2000 yılı Ramazan Bayramı Aralık sonuydu. 2001 Kurban Bayramı da Mart başıdır. Mesele bundan ibarettir.

Keşke üreticiler birer kolonya da köşe tutmuş yazarlara gönderseler de zihinleri açılsa.





Sigara Bırakmak
Sigaranın Zararları
Yeşilay Nerede
Alkol ve Anti-Alkolikler
İçkili Yer Baskını

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...