2 Kasım 2010 Salı

Wuss

Amberin Zaman,  Oktay Ekşi'nin söylediği sözlerin abartılmaması gerektiğini, yurtdışından örnekler vererek anlatıyor

Peki Başbakan, The New York Times'ın sivri dilli köşe yazarı Maureen Dowd'un ağzına düşseydi acaba neler olurdu. Arşivine girip bakınız: Örneğin oğul George Bush için "wuss" (y..şak), Clinton döneminin Başkan Yardımcısı Al Gore için de "Süt emziren kadın gibi" demiş: Ama kimse onun kovulmasını ne düşünmüş ne de talep etmiş.

Bu "inanmıyorsan git bak" ekolündeki yazarları ve onların özgüvenlerini çok seviyorum. Genelde de onlara inanmıyorum ve gidip bakıyorum. NY Times'daki Maureen Dowd'un yazıları arasında, içinde "wuss" kelimesinin geçtiği bir yazı bulamadım. Belki başka bir yerde, bir kitabında veya söyleşisinde kullanmıştır veya NY Times'ın "gizli bir ajandası" vardır, oraya yazmıştır, bilemem. Diyelim ki yazdı, peki "wuss" kelimesinin "y.şak" manasına geldiğini nereden çıkardı Amberin Zaman. Wuss kelimesi, Oxford Sözlüğü'ne göre, 1980'lerden sonra Kuzey Amerika'da ortaya çıkmış, "zayıf, hanımevladı" kişileri tanımlamak için kullanılan bir kelime. Ben, Barack Obama'nın başında kaskla bisiklete bindiği bir fotoğrafın basında yer alması üzerine kendisi için "yoksa Obama  hanımevladı mı , bisikletten düşüp bir yerine bir şey olmasından mı korkuyor?" yorumları yapıldığını hatırlıyorum. Ayrıca, Obama'yı yeteri kadar sert bulmayan "şahin" kesimin medyasında da  Obama  "wuss" yani hanımevladı olmakla suçlanıyor. İki örnek;


Yani, wuss, yazarın iddia ettiği gibi "y.şak" değil hanımevladı anlamında kullanılıyor.  

Süt emziren kadın vakasında da, NY Times yazarı Maureen Dowd, Al Gore'u, başkanlık seçimleri sırasında eleştiriyor, onu Başkan olamayacak kadar yumuşak buluyor ve  "wuss" a benzer bir ifadeyle eleştiriyor. "O kadar dişil ve ekolojik manada doğrucu bir insan ki, neredeyse süt emziren bir kadın gibi" diyor. 

İki vakada da, küfür değil olsa olsa ağır eleştiri sayılabilecek bu lafların, "analarını bile satarlar" tabiriyle yarışmaları çok zor gözüküyor ama Amberin Zaman elmalarla armutları aynı kefede taşımakta bir sakınca görmüyor.

Üvercinka'yı Kim Yazdı
Galler Prensesi Kimdir
Türkiye'deki Makam Aracı Sayısı
TRT'nin Yıllık Bütçesi Ne Kadar
Cumhuriyet Gazetesinin Sahibi Kim

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...