16 Aralık 2010 Perşembe

Can Ataklı'dan Kaçmaz

Can Ataklı'nın 14 Aralık 2010 tarihli yazısından:

Daily Telegraph bu para yardımının Türk halkının Mavi Marmara olayı dolayısıyla tanıdığı IHH aracılığı ile yapıldığını da ileri sürmüştü.
Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik haberin deli saçması ve yalan olduğunu açıkladı öncelikle. Çelik ardından da İngiliz gazetesi aleyhine ağır bir tazminat davası açacaklarını bildirdi.

Aradan yaklaşık 2 ay geçti. Merak edip Daily Telegraph’a dava açılıp açılmadığını araştırdım. Geçen hafta sonu itibarıyla dava ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım. Dün konuyla ilgili yazımı yazarken, İngiliz Presse Gazetesi’ndeki Sarah Limbrick imzalı bir haber geldi önüme. Haberde Erdoğan’ın Daily Telegraph hakkında dava açtığı belirtiliyordu.

Gözünden hiçbir şey kaçmayan Can Ataklıya ve ".....bir haber geldi önüme" kelimelerinde saklı olan yardımcılarına minnettarız. Hatta sayın Ataklı hızını alamayıp şunları da sormuş:

- Dava açıldığı haberi neden kamuoyuna duyurulmadı?
- Türk kamuoyu dava haberini neden bir İngiliz gazetesinden öğreniyor?

Soy ismiyle müsemma sayın Ataklı'yı cevaplamak şerefine nail olalım.

Gazetenin adı Presse değil Press Gazette ya da kısaca Press. Bkz. http://www.pressgazette.co.uk. Zaten Fransız gazetesi olmadığına göre normal olanı da bu.

Haberin adresinde de görüleceği üzere yayın tarihi 13 Aralık 2010: http://www.pressgazette.co.uk/story.asp?sectioncode=1&storycode=46432&c=1

Acar muhabir Can Ataklı'nın gözünden kaçan 13 Aralık 2010 tarihli Habertürk haberi: http://www.haberturk.com/medya/haber/581012-erdogan-daily-telegrapha-dava-acti

Yine 13 Aralık 2010 tarihli Yeni Şafak haberi: http://yenisafak.com.tr/Dunya/?i=292459&t=13.12.2010

Türk ajanslarının ve gazetelerinin de haberi aldığı kaynağın söz konusu İngiliz gazetesi olduğu doğru ama bu gelişmeden haberdar olmak için ismini yanlış yazdığınız gazetenin haberinin önünüze gelmesi şart değildi. Ülkemizin aynı günkü gazetelere bir göz gezdirmeniz yeterliydi.

Yine de küresel gelişmeleri dış basından takip ederek ülkesini aydınlatan öncü bir gazeteciymişsiniz hissini verdiğiniz ilk 3 saniye etkileyiciydi. Alkışlar Can Ataklı'ya.
Hayde Gidelum Türküsü
Çelebi Böyle Olur Bizde
Olağan Mahkeme İlkesi Nedir
Torba Yasa Kaç Kelime
Hangi Takımlar Ay-Yıldızlı Arma Giyebilir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...