31 Aralık 2010 Cuma

Diyanet

Diyanet Vakfı'nda çalışan Ayşe Sucu'nun görevden alınması geçtiğimiz günlerde medyada kendisine çokça yer bulan  konulardan biriydi. Herkesin kendi meşrebince yaklaştığı bu olay, medya çalışanlarının bilgi dereceleri ve araştırma yeteneklerini de sorgulamamıza vesile oldu.

Önce Radikal gazetesi yazarı Ezgi Başaran'ın yazısından bir örnek sunuyor ve bu yazıyla alakalı olarak, Xmarx'ın Ekşi Sözlük'teki yazısından alıntı yapıyoruz:

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Faaliyetleri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Sucu’nun görevden alınmasının nedeni ve anlamı konuşuluyor. Söylentiler muhtelif:
 ... 4.) Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Tayyar Kulaç’la şimdiki Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in arası limoniydi, Başkanlık vakfın bir parçası olan kadın faaliyetleri merkezinin başkanını değiştirerek güç gösterisi yapmıştı.
Altıkulaç’la Görmez’in arasının pek de iyi olmamasının sebebi ise şu: Görmez, Altıkulaç’ın kurduğu 29 Mayıs Üniversitesi’nin henüz erken olduğunu düşünüyordu.

Şimdi sözü Xmarx'a bırakalım:

1. Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Kulaç değildir. Diyanet Vakfı mütevelli heyeti başkanı ise Mehmet Görmez'dir. Ezgi hanımın Tayyar Kulaç dediği ama sonrasında Altıkulaç demekle yetindiği Tayyar Altıkulaç ise mütevelli heyeti üyesidir. http://www.diyanetvakfi.org.tr/hakkimizda/idariyapi.htm
2. Üniversiteyi vakıf kurdu. Tayyar Altıkulaç'da vakfın üyesi. Mütevelli heyeti üyesi.

Ne demişti Ezgi Başaran yazının başında  "...Ayşe Sucu’nun görevden alınmasının nedeni ve anlamı konuşuluyor. Söylentiler muhtelif".

Diyanet
Söylentiler muhtelif olsa da  bu söylentilerde bir bilgi yanlışlığı var mı diye soruşturmak gayet basittir. Lazım olan tek şey merak duygusudur.

Hayde Gidelum Türküsü
Çelebi Böyle Olur Bizde
Olağan Mahkeme İlkesi Nedir
Torba Yasa Kaç Kelime
Hangi Takımlar Ay-Yıldızlı Arma Giyebilir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...