7 Aralık 2010 Salı

Eski Çamlar Haber Oldu

Yılmaz Özdil, bugün yine, çarpıcı örnekler vereyim derken yazı hazırlama stili ile ilgili güzel ipuçları vermiş:

Bursalı iki çocuk annesi Zuhal Hanım, 2001’den beri her sene ocak ayında askere çağırılıyor. Meğer... 2001’e kadar, kendisiyle aynı ismi taşıyan babaannesi askere çağırılıyormuş, 2001’de babaannesinin Konya’daki evine inzibatlar tarafından baskın yapılmış, babaanne Zuhal’in babaanne olduğu saptanınca, bu sefer, aynı ismi taşıyan torun Zuhal aranmaya başlanmış!

Enteresan haber değil mi ? Haber ajansları, televizyonlar nasıl atlamışlar bu kadar ilginç bir haberi ? İşin gerçeği, bu yeni bir haber değil. Aşağıdaki linkte göreceğiniz gibi 2005 yılına ait bir haber bu. Olay, 2005'te basına yansımış. Sonrasında Zuhal hanımın (bu arada Özdil, büyük harfle "Hanım" yazmış yoksa soyadı Hanım değil, Tuna) 2010 senesinde halen askere çağrıldığı ile ilgili bir haber yok. Özdil, yazısına ilginçlik katacak unsur bulamadığından eski bir haberi günümüze taşımış.


Lakin, Özdil'e yazıyı şenlendirmek adına bu tek örnek yetmemiş. Devam etmiş:

75 yaşındaki duayen tiyatrocu Erol Günaydın’a yoklama kaçağı olduğu ve bir ay içinde kışlaya teslim olması gerektiğine dair resmi evrak geldi. Askerlik şubesini arayan Erol Günaydın, “1960 senesinde Ağrı’da yaptım askerliğimi” dedi. “Tezkereni getir” dediler. 

Anlamışsınızdır artık bu da eski bir haber. 2008 senesine ait. Linki aşağıda. Aynen önceki örnekte olduğu gibi, eski bir haber olduğuna hiç vurgu yapmadan, yanıltıcı bir şekilde sanki yeniymiş gibi sunulmuş. Özdil, eski haberi olduğu gibi yazısına eklediği için "75 yaşındaki duayen tiyatrocu" ibaresini de gözden kaçırmış. Erol Günaydın 1933 dğumlu ve şimdi 77 yaşında. Haberin iki sene önceki yayınında 75 yaşındaydı. Madem haberi bugün olmuş gibi lanse edeceksin, bari Günaydın'ın yaşını düzelt. Bir saptırma yapacaksın, bari onu doğru yap.

http://yenisafak.com.tr/Aktuel/?t=25.07.2008&c=5&i=130841

Eskiden Nevruz Kutlanır Mıydı
Dünyanın En Çok Satan Gazetesi
Deniz Baykal Ne Zaman İstifa Etti
Kim Ya Sev Ya Terk Et Dedi
Fatmagül'ün Suçu Ne Roman Değildir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...