9 Aralık 2010 Perşembe

Fener Kaymakamı

M. Ali Birand, bugün Patrikhane'yi yazısına konu etmiş. Patrikhane'nin Türk hukukundaki statüsü hakkında bizi bilgilendirmiş:

Milyonlarca kişinin saygı duyduğu, üstüne toz kondurmadığı Ortodoks Kilisesi'nin başındaki kişi , T.C. Devleti'nin resmi dilindeki adı “Fener Patriği” idi. Patriğin muhatabı da, Fener Kaymakamı idi. 
Düğümü çözen kişi ise, Başbakan Erdoğan oldu. İktidara gelişinden itibaren, Patrik’i Fener Kaymakamlığı'ndan kurtardı, kendine muhatap etti.

Patrik
Başbakan Erdoğan, Patrik'i kurtarmış da bizi bu cehaletten kim kurtaracak. Fener Kaymakamı nedir sayın Birand ? Fener ne zaman ilçe oldu ? Washington'da çok dolaşmak buraları unutturmuş herhalde. Hatırlatalım o zaman. Fener, Fatih'e bağlıdır. Anlatmaya çalıştığınız kaymakamlık da Fatih Kaymakamlığı'dır. İdare Hukuku derslerimizde bize Patrikhane'nin muhatabının Eyüp Kaymakamlığı olduğu öğretilmişti diye hatırlıyorum. Şimdi, tam olarak statüsü ne düzeyde bilemiyorum ama Patrikhane'nin muhatabının hiç bir dönemde Fener Kaymakamlığı olmadığını zaten kendisi bir semt olan Fener'de kaymakamlık olamayacağını biliyorum. Birand'ın da öğrenmesini temenni ediyorum.

Eskiden Nevruz Kutlanır Mıydı
Dünyanın En Çok Satan Gazetesi
Deniz Baykal Ne Zaman İstifa Etti
Kim Ya Sev Ya Terk Et Dedi
Fatmagül'ün Suçu Ne Roman Değildir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...