25 Aralık 2010 Cumartesi

Has Parti - 2

Has Parti başlıklı yazımızda Özdemir İnce'nin kısaltmalar konusundaki hassasiyetine selam durmuştuk. Bu konudaki son yazıyı yazıyorum, çünkü anlaşılan Özdemir İnce'nin lügatında "Parti" kelimesini kısaltma halinde yazacağınız zaman "P" değil "L" harfi ile göstermeniz gerekiyor ve bu durum böyle de devam edecek gibi.  İnce, bugün de bu kısaltmayı dört yerde kullanmış:

HSL’YE YAMANAN SOL
HSL’ye yani Halkın Sesi Partisi’ne yamanan sol, HSL’nin Müslüman liderleri ile uzlaşsalarbile, HSL’nin Müslüman liderleri, tarikat şeyhlerinin, cemaat önderlerinin denetimi altında bulunan hurafe müminleri ile herhangi bir ilişki kuramayacaktır.
"HSL'ye yani Halkın Sesi Partisi'ne" öyle mi? Peki o zaman, "L" harfinin kaynağını araştırmayı Freud'a bırakarak, geçen günkü yazınızdaki iki cümleyle konuyu noktalıyorum.

Has Parti
(Adalet ve Kalkınma Partisi'nin “AK”lığını öykünerek kendilerine “HAS Parti” demişler ama Halkın Sesi Partisi'nin kısaltılmışı “HSP”dir. Kimse bana “HAS” dedirtemez.)

Hayde Gidelum Türküsü
Çelebi Böyle Olur Bizde
Olağan Mahkeme İlkesi Nedir
Torba Yasa Kaç Kelime
Hangi Takımlar Ay-Yıldızlı Arma Giyebilir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...