23 Aralık 2010 Perşembe

Hip-Hop Kralı

Köşecilerimiz yurtdışından bize bilgi taşır da Muhtesip'e iş düşmez mi?

Ertuğrul Özkök'ün 22 Aralık 2010 tarihli yazısından:

Jay-Z, 2008 yılında İngiltere'de yapılan Glastonbury festivaline davet edilir.
Glastonbury, bir rock müzik festivali. Woodstock'tan sonra dünyanın en büyük müzik festivali olarak biliniyor.

Glastonburry rock festivali değil sahne sanatları festivalidir. Hatta tam adı da Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts yani Glastonbury Çağdaş Sahne Sanatları Festivali'dir. Bkz. glastonburyfestivals.co.uk Yazıya devam edelim.

Rock'ın Kâbe'si olarak bilinen festivale ilk defa bir hip hop'çının davet edilmesi, büyük tartışmaya yol açıyor.

Özkök Kâbe'ye de gitti ya. Artık her şeyin Kâbe'sini şıp diye tanıyor. "Rock'ın Kâbesi" dediği festivalde dans, komedi, kabare gösterileri bile yapılır. Özkök "yazmaya" devam etmiş:

İngiltere'nin son 20 yılda çıkardığı en önemli topluluklardan biri olan “Oasis”in lideri Noel Gallagher hemen sesini yükseltiyor.
“Ben Glastonbury'de hip hop istemiyorum. Bu yanlış” diyor.
Anlayacağınız “Rock müziğin Papa'sı” Jay-Z'yi aforoz ediyor.

İşte meselenin özü de bu. Noel Gallagher o grubun festivale katılmasına değil festival afişinde adının yazılmasına itiraz etmektedir. Bkz. Noel Gallagher'in itirazının da yer aldığı BBC haberi. Glastonbury'ye 2007'de katılmış bir hip-hop grubu örneği: gipsy.cz

Glastonbury Festival Poster 2008
Günahını almayalım. Belki de Ertuğrul Özkök bizi düşündüğü için, olayı 5 yaşında bir çocuğun anlayacağı şekilde izah etmeye çalışıyordur. Koskoca Ertuğrul Özkök İngilizce haberi yanlış anlayacak değil ya! Ben de sayın Özkök'ü düşündüm ve tartışmalı posterin resmini yana koydum. Aradığınız isim 5. satırın en sağında sayın Özkök.
Hayde Gidelum Türküsü
Çelebi Böyle Olur Bizde
Olağan Mahkeme İlkesi Nedir
Torba Yasa Kaç Kelime
Hangi Takımlar Ay-Yıldızlı Arma Giyebilir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...