16 Aralık 2010 Perşembe

Mukayeseli Hukuk

Haberi gazetelerde görmüşsünüzdür. Kısaca özetleyecek olursak, 18 yaşındaki bir genç, sokakta gördüğü 14 yaşındaki bir çocuğun ayağındaki ayakkabıların, evinin önünden çalınan kendi ayakkabıları olduğunu iddia ediyor ve (iddiaya göre) çocuğun ayağındaki ayakkabıyı almaya çalışırken polis geliyor, savcılık, mahkeme derken 18 yaşındaki genç "nitelikli yağma" suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezası alıyor.

Hıncal Uluç, yazısında, bu olayı anlattıktan sonra, farklı bir yönden değerlendirme yapma ihtiyacı hissetmiş:

Ben başka şey söyleyeceğim.. Mukayeseli hukuk diye bir şey var.. Ondan söz edeceğim.

Mukayeseli hukuktan söz açtığına göre, başka ülkelerden veya başka hukuk sistemlerinden örnekler vereceğini düşünüyoruz ve doğal olarak yanılıyoruz.

18 yaşındaki delikanlı, 14 yaşındaki çocuğa parkta rastlayıp, "Şu ayakkabını çıkar" diyeceğine, ehliyetsiz ve alkollü kullandığı arabasıyla kaldırıma çıkıp, orada çarpsaydı, inip yaralı olduğunu görünce orada bırakıp arabasına atlayarak kaçsaydı, giderken de, kazaya uğrayanların ayakkabıları ayaklarından fırlar ya genelde, o ayakkabıları da alsaydı, yaralı bıraktığı çocuk, kan kaybından ölseydi, ne olurdu?. Örnek vakalar var. Belki göz altına alınır, ilk duruşmada tutuksuz yargılanmasına karar verilir, duruşma sonunda ertelenen bir seneye mahkûm olur, bir bilemedin iki ayla kurtulurdu. Parkta "Ayakkabını çıkar" demenin cezası ise 10 sene!..

Bu mudur yani hukuk fakültelerinde okutulan mukayeseli hukuk ? Aynı ülkedeki aynı hukuk sisteminde bir suça verilen ceza ile bir başka suça verilen cezayı karşılaştırdığınız zaman mukayeseli hukuk mu oluyor ?

Mukayeseli hukuk (comparative law), farklı ülkelerin hukukları arasındaki benzerlik ve farklılıkları inceleyen bilim dalıdır.

Mülkiye mezunu olmasıyla her fırsatta övünen Hıncal Uluç, hiç hukuk dersi almadı mı diye düşünüyordum ki, Uluç'un 3 Nisan 2010 tarihli yazısındaki şu sözleri imdadıma yetişti :

Benim için Üniversite öğrenciliği Kantin'dir. Mekteb-i Mülkiye tarihinde bir tek derse girmeyen, ama her ama her okul günü ve saati mutlak kantindeki yerini alan bir öğrenci daha var mıdır acaba?.. 
lastik ayakkabı

Yoktur. Söyleyecek başka bir şey de yoktur.

Eskiden Nevruz Kutlanır Mıydı
Dünyanın En Çok Satan Gazetesi
Deniz Baykal Ne Zaman İstifa Etti
Kim Ya Sev Ya Terk Et Dedi
Fatmagül'ün Suçu Ne Roman Değildir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...