24 Aralık 2010 Cuma

O Zamanlar Buralar Hep Dutluktu

Yıllanmış köşeciler, yazı yazdıkları konular hakkındaki gelişmeleri takip etmekte bazen çok zorlanıyorlar. Mehmet Y. Yılmaz, iki ayrı yazısında bu duruma güzel bir örnek teşkil ediyor. Önce 20 Aralık 2010 tarihli yazısına bakalım:

Bizde, işkencecilik suçunu hafifletmek için bir de “efrada kötü muamele” diye bir ara kategori de var ama sonuç değişmiyor. Bu bir suç!

Bunlar da 22 Aralık tarihli yazıdan:

Ama bu gerçek bile olsa, Bakan'ın tespitleri, İstanbul'daki “işkence” ya da “efrada kötü muamele” suçunu ortadan kaldırmıyor!
Bakanlık düzeyine ulaşmış bir siyasetçinin demagoji yapmak yerine, kanunların uygulanmasını takip etmesini beklerim. Kanunlarımızda işkence ve efrada kötü muamele diye bir suç var, bilmiyorum o kanun metni İçişleri Bakanlığı arşivlerinde de yer alıyor mu?

İçişleri Bakanı'nı bilmem de, ben bunca yıllık bir gazeteciden, yazmadan önce araştırma yapmasını beklerim.

Yılmaz'ın bahsettiği "efrada kötü muamele" diye bir suç, Ceza Kanunu'nunda yok. Daha doğrusu eski Ceza Kanunu'nda vardı. Eski kanundaki ilgili faslın adı " Hükümet Memurları Tarafından Efrada Karşı Yapılacak Suimuameleler" idi.  Yeni Ceza Kanunu'nda ise bu suçlar, 94-96. maddeler arasında işkence ve eziyet başlıklarında toplandı. Yeni Ceza Kanunu dediysem lafın gelişi, 2005 tarihli bir kanundan bahsediyoruz. Beş sene oldu yürürlüğe gireli.

dut ağacıKanunlarımızda işkence ve efrada kötü muamele diye bir suç var, bilmiyorum o kanun metni İçişleri Bakanlığı arşivlerinde de yer alıyor mu?

Yer alıyordur büyük ihtimalle ama artık yürürlükte olmadığından sadece arşivlerde yer alıyordur.
Hayde Gidelum Türküsü
Çelebi Böyle Olur Bizde
Olağan Mahkeme İlkesi Nedir
Torba Yasa Kaç Kelime
Hangi Takımlar Ay-Yıldızlı Arma Giyebilir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...