16 Aralık 2010 Perşembe

Olağan Mahkeme

Mehmet Y. Yılmaz, bugün evrensel bir hukuk ilkesini hatırlatmış okuyucularına:

Modern ceza yargılamasının vazgeçilmez ilkelerinden biri de “doğal hâkim ilkesi”dir. Genel olarak, belirli somut davalara bakmak üzere yargıç atanmaması anlamına gelir. Yargılanacak olaydan önce kurulmuş ve yetkilendirilmiş mahkemeyi de ifade eder.

Yılmaz, "somut davalara bakmak için yargıç atanmaması" diye kendince bir tarif yaptıktan sonra, ayıp olmasın diye gerçek tarifini de araya sıkıştırıyor. Biz  "genel" olarak değil de, tam olarak ne manaya geliyor, Prof. Kemal Gözler'in kitabından bakalım :

“Tabiî mahkeme ” veya “olağan mahkeme” ilkesi, bir uyuşmazlığı yargılayacak olan mahkemenin o uyuşmazlığın doğmasından önce kanunen belli olması anlamına gelir. Yani, tabiî mahkeme, yahut olağan mahkeme, yargılanacak olayın meydana geldiği anda, o olay için kanunun öngördüğü mahkeme demektir. Kısacası, tabiî mahkeme (olağan mahkeme), olaydan önce kurulmuş ve somut olay ile kuruluş bakımından ilgilisi olmayan mahkeme demektir. Bu mahkemenin hakimine de “tabiî hâkim” denir. 

Yani, suça konu olaydan sonra bu suç için bir mahkeme kurulmasını, suça göre yeni bir mahkeme tesis edilmesini engelleyen bir ilke bu. Bir de şöyle bir bilgi var, Prof. Kemal Gözler'in kitabında :

Burada ayrıca belirtelim ki, tabiî hâkim ilkesi ve keza Anayasamızın 37’nci maddesi, olaydan sonra mahkemenin kurulmasını yasaklamaktadır. “Kurulma”dan kastedilen şey, “bir mahkeme çeşidinin kanunla kabul edilmesi ve çalışmalarının düzenlenmesidir”. Dolayısıyla hakimin olaydan sonra tayin edilmesi, mahkemenin sonradan kurulması demek değildir. 

Demek ki, esas olan mahkemenin sonradan değişmemesi imiş, Yılmaz'ın iddia ettiği gibi hakimin değil.

Doğan Burda'nın sitesindeki özgeçmişine göre, Mehmet Y. Yılmaz'da Mülkiye çıkışlı. Galiba o da, Mukayeseli Hukuk yazımızda kulaklarını çınlattığımız  Hıncal Uluç gibi üniversitenin Kantin Bilimleri bölümünden mezun.
Eskiden Nevruz Kutlanır Mıydı
Dünyanın En Çok Satan Gazetesi
Deniz Baykal Ne Zaman İstifa Etti
Kim Ya Sev Ya Terk Et Dedi
Fatmagül'ün Suçu Ne Roman Değildir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...