31 Aralık 2010 Cuma

Oxford Sözlük Vardı Da Biz Mi Okumadık

Hakkı Devrim dün çıkan yazısında yaptığı hatayı kızı ve oğlu sayesinde anlamış. Bakalım nasıl anlamış:

'Enformasyon'un 9.400 anlamı derken ben işi karıştırmışım
Yanlışımı açıklamak ve kusurumu itiraf etmek istiyorum.
Oxford English Dictionary «İnformation kelimesinin 9.400 ayrı anlamda kullanıldığını belirtmiş» diye bir laf çalındı kulağıma. Nerede bu haber, dedim; artık hep olduğu gibi fotokopiye benzer bir yazı tutuşturdular elime. Orada 9.400 rakamını gördüm. İngilizce bilmem. Arkadaşların heyecanı bana da sirayet etmiş olmalı. Yeterince araştırmadan, dünkü yazımda kullandım bu «müthiş» bilgiyi.
İlk itiraz kızımdan geldi. Oğlum da el koydu hadiseye. Onların İngilizcesi var.

Buradan Hakkı Devrim'in sevgili kızına ve oğluna teşekkür ediyoruz lakin yazıya devam etmeden de edemiyoruz:

Hadisenin aslı, eğer nihayet anlayabildiysem Enformasyon konusunda 9.400 sayfalık bir kitap yapmışlar. Kitabın ağırlığını oluşturan, enformasyonla ilintili metinlermiş. Yan yana, alt alta kelimeler veya deyimler değil de, içinde hep enformasyondan söz edilen cümlelerden oluşmuş bir kitap. Benim anlayabildiğim bu.

Kızınızın ve oğlunuzun müdahalesini ve sizin çabanızı takdir ediyoruz ancak ne yazık ki mesele size yine yanlış aksettirilmiş.

Oxford Sözlük yazımızda da belirttiğimiz üzere son Oxford Sözlük hakkında çıkan haberde şöyle deniyor:

Keeping with the digital spirit, the OED has expanded the entry on “information” to 9,400 words.....

Yani information kelimesinin tanımları, örnek cümleleri, information kelimesine ilave başka kelimelerle oluşan söz öbekleri, onların tanımları, cümle içinde kullanımları ve yer yer verilen etimolojileri dahil 9400 kelimelik bir sözlük maddesi söz konusu. Bu da kaba bir hesapla sözlüğün 20 ila 30 sayfası eder.

Ama bir meslektaşım bu kadar bilgiyle dün benim yazdığıma benzer bir yazı kaleme alsaydı, ben onu kınamakla da kalmaz, alenen ti’ye alırdım. Şimdi beni ti’ye alacak olanları da, yerden göğe hak vererek ve şapkamı çıkararak saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Sözlük
Saygılar, sevgiler bizden sayın Hakkı Devrim. Yeni yılınız kutlu olsun.

Hayde Gidelum Türküsü
Çelebi Böyle Olur Bizde
Olağan Mahkeme İlkesi Nedir
Torba Yasa Kaç Kelime
Hangi Takımlar Ay-Yıldızlı Arma Giyebilir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...