5 Aralık 2010 Pazar

Şahsi Yetler

Soner Yalçın, pazar günkü yazısını, Sir Percy Loraine'in istihbarat notlarının üzerine kurmuş:

1938’de gizlilik kaydıyla Londra’ya gönderdiği, “Notes On Leading Turkish Person Alities” adlı raporunda, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin toplam 96 yönetici, gazeteci ve aydını hakkında ne yazdığını biliyor musunuz?

Buradaki, "Person Alities" ibaresine takıldım biraz. Sanıyorum, "şahsiyetler, kişilikler" manasına gelen "Personalities" olması gerekiyor. "Person Alities" manalı bir kelime grubu değil. Sayfa editörünün kelimeyi bölme yoluyla ortaya çıkarttığı bir ucube olma ihtimalini düşündüm. Lakin, Soner Yalçın, bu kitaptan bahsettiği geçmiş bir yazısında da kitabın adını aynı şekilde yazmış.

Ankara Büyükelçisi Loraine’in, 1938 yılında gizlilik kaydıyla Londra’ya gönderdiği "Notes On Leading Turkish Person Alities" adlı raporu, genç Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri, aydınları, gazetecileri hakkında bakın ne diyor: 

Hatta  Efendi isimli meşhur kitabında da yine aynı şekilde "Person Alities" olarak yazmış. (Doğan Kitap 31.Basım 173.sayfa)

dictionary
Yani, Soner Yalçın Loraine'in bu notlarının İngilizce adını bir kere yanlış öğrenmiş, İngilizce ile de arası pek hoş olmadığından olsa gerek, bu yanlış bilgi senelerce böyle devam etmiş. Gelin, biz bu noktanın altını bir çizelim de, Soner Yalçın bu notları ısıtıp ısıtıp tekrar önümüze süreceği zaman, bari isimlerini doğru yazsın.
Eskiden Nevruz Kutlanır Mıydı
Dünyanın En Çok Satan Gazetesi
Deniz Baykal Ne Zaman İstifa Etti
Kim Ya Sev Ya Terk Et Dedi
Fatmagül'ün Suçu Ne Roman Değildir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...