10 Aralık 2010 Cuma

Türk Hava Kurumu

Yılmaz Özdil, bugün İsrail'deki yangını söndürmeye giden uçaklar üzerinden bir değerlendirme yapmış:

İsrail’de orman yangını çıktı. Türkiye iki söndürme uçağı gönderdi. İsrail pek mahcup oldu. En başta hükümetimiz, tüm Türkiye gururlandı. İnsanlık dersi verdik. Filan...

Kimin o uçaklar?

Türk Hava Kurumu’nun.

Nasıl alındı?

Kurban derileriyle.

E madem, bu uçaklar bu milleti gururlandırıyor... Türk Hava Kurumu’na kurban derisi bağışlanmasın diye yıllarca kavga verenler kime hizmet ediyordu?

Bu uçaklarla alakalı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yer alan bilgiye bakalım:

Geçtiğimiz günlerde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde işlemlerine başlanılan 2 adet CL 215 tipi yangın söndürme uçağı 02 Haziran 2009 tarihi itibariyle Türk Hava Kurumu Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi siciline kayıt edildi. TC-TKK ve TC-TKL sicil işaretleriyle Türk Sivil Hava Aracı Siciline kayıt edilen 5 ton su taşıma kapasiteli yangın söndürme uçakları, orman yangınları ile mücadelede dünyada en yaygın kullanılan hava aracı olma özelliği taşımalarının yanında bu tip hava araçlarının ilk defa Türk tesciline girmeleri bakımından da ayrı bir öneme sahip. Geçtiğimiz yıllarda bu kapasitede yangın söndürme uçakları, bugüne kadar hep Orman Bakanlığı tarafından yurtdışındaki yerleşik firmalardan ihale ile kiralanarak Türkiye'de orman yangını söndürme çalışmalarında kullanılıyor ve önemli miktarda döviz çıkışına neden oluyordu. Yaşanan bu gelişmeyle artık önemli miktarda döviz yurt içinde kalmış olacak.

Yani, bu uçaklar 2 Haziran 2009 tarihinde satın alınmış ve sicile kaydedilmişler ve bu Türkiye için bir ilkmiş. Önceden, Orman Bakanlığı, bu uçakları yurtdışından kiralıyormuş.

Uçakların parası, THK'nın mı yoksa Ulaştırma Bakanlığı'nın mı kasasından çıkmış, bir bilgi yok. THK envanterinde olduğuna göre THK'nın kasasından çıktığını ve bu onurun THK'ya ait olduğunu kabul edelim. Peki, o halde "kılçıklık" yapmak isteyen birileri de kalkıp da Yılmaz Özdil'e sormaz mı, uçakların 2009'da satın alındığı bilgisini  niye yazmadın diye ? Bu kurban derileri senelerdir toplanır, senelerdir THK'ya buralardan ciddi paralar akar. Neden 2009'a kadar beklenmiş peki bu uçakların alınması için, demezler mi ? Toplanan kurban derilerinin miktarı 2009'da mı  uçak alacak seviyeye ulaştı ?

yangın uçağıİlahi Yılmaz Özdil, madalyonun arkasını çevirip bakmasak, gene kandıracaktın bizi, aşkolsun...

Eskiden Nevruz Kutlanır Mıydı
Dünyanın En Çok Satan Gazetesi
Deniz Baykal Ne Zaman İstifa Etti
Kim Ya Sev Ya Terk Et Dedi
Fatmagül'ün Suçu Ne Roman Değildir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...