14 Aralık 2010 Salı

Yumurtalı Protesto

Yılmaz Özdil'den bir yanlış önermeler zinciriyle daha karşınızdayız.

Yılmaz Özdil'in 11 Aralık 2010 tarihli yazısından alıntı:

Sanayi Bakanı'na yumurta atıldı.

Egemen Bağış'a yumurta atıldı.


YÖK Başkanı'na yumurta atıldı.
Haşim Kılıç'a yumurta atıldı.
Çıt çıkmadı.

*

Burhan Kuzu'ya yumurta atıldı.
Derhal soruşturma açıldı!

Farklı muameleye bak hele! Usta kalem nasıl da uyanmış ama vaziyete? Yalnız bazı pürüzler var.

Sanayi Bakanı'na yumurta atılmasından sonra 6'sı kız 8 öğrenci gözaltına alındıhttp://www.ntvmsnbc.com/id/25071542/

Egemen Bağış'a yumurta atılmasından sonra bir öğrenci kampüs dışında gözaltına alındıhttp://www.etha.com.tr/Haber/2010/10/18/genclik/devlet-bakani-yumurtayla-ugurlandi/

YÖK Başkanı'na yumurta atan gençlere soruşturma açıldıhttp://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=502023

Haşim Kılıç'a yumurta atan öğrenciler olay günü gözaltına alındı ve yargılandı. Kendi çalıştığınız gazetede çıkan haberin linki: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16402840.asp

Bu mudur "çıt çıkmadı" dediğiniz? Devam edelim.

Hatırlarsınız, Aziz Nesin çıkıp “bu milletin yüzde 60'ı aptaldır” demişti. Yüzde 40 fena bi oran değildi... Buna rağmen, herkes yüzde 60'ı üstüne alınmış ve derhal dava açılmıştı.

Aziz Nesin'in sözünü kimse üzerine almadı çünkü söz konusu olan "Hakaret" şikayeti değil "Türklüğe Hakaret" ihbarıyla savcıların göreve çağrılmasıydı. Hiç kimse "hakarete uğradım" diye Aziz Nesin'e dava açmamıştı.

6 Mart 1993 tarihli Milliyet'de şu alıntı mevcut:

Yargıcın "Sen muhbir misin müşteki misin?" dediği, Mehmet Ali oğlu 1918 doğumlu muhbir Ömer Adil Dolay da şunları söylüyor: ".....Bu yazıda Türk milletini tahkir ve tezyif ettiği kanaatine vardığım için ihbarda bulundum...... İhbar görevimi yaptım, şahsi şikayetim yoktur.

Sayın Özdil'in bu konuda şahsi şikayette bulunanlar olduğunu iddia etmesi geyik muhabbetinden öte bir iddia değildir. Biz de maalesef bunları ciddiye alıp burada irdeliyoruz.

"Derhal dava açıldı" demiş ya, onu da izah etmeden geçmeyelim: Prof. Dr. Feridun Yenisey bilirkişi raporunda şöyle demiştir:

Ancak yazar toplumun %60'ı enayidir demekle Türklüğün tümünü hedef almamıştır.
Yazar "Toplum enayi diyorum. Türk milleti kahraman değil yahu" sözleriyle tüm toplumu hedef almıştır.

Yani neymiş? Dava %60'a hakaret edildiği için değil toplumun geneline hakaret edildiği düşünülen bir başka sözden ötürü açılmıştır. Yılmaz Özdil'in yazısında devam edelim:

Halbuki, millete aptal dememişti... “Zekâ için protein gerekir. Et, süt, yumurta tüketimi az olan insanlar yeteri kadar protein alamaz, dolayısıyla kafaları fazla çalışmaz” demişti.

Aziz Nesin'in 26 Eylül 1992 tarihli Hürriyet'te çıkan söyleşisinde geçen sözlere bakalım gerçekten öyle mi:

Bu demek değil ki halkı sevmiyorum, bütün Türkiye aptaldır. Tamam Türk halkı zeki değildir. Zeki olmanını koşulları vardır. Örneğin bu halk iyi besleniyor mu? Yalan. Protein alıyor mu?
Şirketlerde yüzde 51 hisseyi elinde tutan egemendir. Toplumumuzun yüzde 60'ı enayidir. Onun için enayi diyorum. Halka aptal, enayi olduğunu anlatmak gerek.

Demek neymiş? Sadece protein kısmını değil, ikisini de söylemiş.

Sayın Özdil son olarak şu soruyu sormuş:

E merak ediyor insan...
Aziz Nesin haklıysa, niye yargılandı?
Aziz Nesin haksızsa...
Burhan Kuzu niye yargılanmıyor?

Cevap veriyorum: Aziz Nesin suç işlediği yönünde yeterli şüphe görüldüğü için Türklüğe hakaretten yargılandı ama beraat etti. Zaten yargılanma sebebi söyleşinin ne %60 oranıyla ne de et, süt, yumurta ile ilgili kısmıydı. Durumun Burhan Kuzu'nun sözleriyle hiçbir şekilde ilgisi yok. İddialarınızın neresinden tutsak dökülüyor sayın Özdil.

Eskiden Nevruz Kutlanır Mıydı
Dünyanın En Çok Satan Gazetesi
Deniz Baykal Ne Zaman İstifa Etti
Kim Ya Sev Ya Terk Et Dedi
Fatmagül'ün Suçu Ne Roman Değildir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...