10 Ocak 2011 Pazartesi

Muhteşem Yüzyıl

Muhteşem Yüzyıl dizisi çevresinde gürültüler koparken, köşe yazarlarımız vasıtasıyla, konuya ucundan dahil olduk.

Önce Güneri Civaoğlu'nun 9 Ocak tarihli yazısından:

Ayşe Hafsa Sultan Osmanlı Saraylarında ilk nikâhlı padişah eşidir.

Güneri Civaoğlu, her pazar televizyon programı Şeffaf Oda'ya konuk ettiği kişilerin anlattıklarını pazar günkü köşesinde yazıyor. Bu pazarki konukları,  Muhteşem Yüzyıl dizisinin iki oyuncusu ve senaryo yazarıydı. Programı seyretmediğim için alıntıda yer alan bilgiyi onlar mı bu şekilde verdi, yoksa Civaoğlu'mu yanlış anladı bilmiyorum ama doğrusu, Ayşe Hafsa Sultan, Valide Sultan ünvanıyla anılan ilk kadındır, ilk nikahlı padişah eşi değildir.


Reha Muhtar'ın 7 Ocak tarihli yazısından :

Ancak Ukraynalı Hürrem Sultan kısa zaman içinde, Mustafa’nın annesi Mahidevran Sultan’ı devredışı bırakarak Osmanlı tarihindeki ilk resmi nikahı kıydırarak Kanuni’yle evlenecek ve ona dört erkek bir de kız çocuğu verecek... 

Fatih dönemine kadar zaten Osmanlı padişahları resmi nikahla evlenmekteydiler. Osman Gazi'nin karısı, Şeyh Edebalı'nın kızı Mal Hatun ile ilgili olarak Aşık Paşazade tarihi şöyle yazar:

Oğul Osman! Sana muştulık olsun ki, Hak teala sana ve neslüne padişahlık virdi. Mübarek olsun, dir. Ve benüm kızum Mal Hatun senün helalün oldı." didi. Ve hemandem nikah idüp kızını Osman Gazi'ye virdi.

Bu evliliklerin resmi nikahla olmalarının bir sebebi de, evlilik yoluyla imparatorluk topraklarının  genişletilebilmesi imkanıydı. Fatih'ten sonra bu ihtiyaç ortadan kalkınca, hür kadınlara nikah kıyılmasının yerini, odalık, peyk, ikbal, kadın efendi, gözde gibi aşamaları olan cariye sistemi almıştır. Yine de bu sisteme rağmen, II. Bayezid, Karamanoğlu ve Dülkadiroğulları beylerinin kızlarıyla nikah kıymıştır.

Kanuni
Bu nedenle Kanuni'nin Hürrem'e nikah kıyması, dizi ile ilgili haberlerde ve bazı köşe yazılarında yer aldığı şekilde Osmanlı tarihindeki ilk nikah olarak isimlendirilemez, ancak haremden gelme bir cariyeye, (o da azat edildikten ve hür statüsüne kavuştuktan sonra) kıyılan ilk nikah denebilir.
Kimler Emeritus
Çehov Nasıl Yazılır
Waldo Sen Neden Burada Değilsin
Ölü Ozanlar Derneği'nin Finali
Men Dakka Dukka Ne Demek

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...