7 Ocak 2011 Cuma

Sosyal Bilimler Lisesi

Hasan Bülent Kahraman, önceki yazısında başlattığı Osmanlıca ve Osmanlı Kültürü dersleri konusuna bugün farklı bir açıdan devam etmiş.

Bu işler un çuvalı gibidir; vurdukça tozar. Ben de orta eğitime Osmanlıca/ eski yazı ve Divan Edebiyatı dersini seçmeli, Osmanlı Kültürü diye bir dersi zorunlu olarak koyalım dedim, yağan e-posta yağmuru altında şimdi görüşlerimi biraz daha genişletmek, bir adım daha ileri gitmek zorunluluğu çıktı. Şu halde, önerimi bir parça daha derinleştirerek orta eğitim sistemimizin mutlaka bir Sosyal Bilimler Lisesi kurması gerektiğini öne süreyim.
Nasıl bu ülkede çeşitli mesleklere dönük liseler varsa, onlardan birisi de Sosyal Bilimler Lisesi olmak zorundadır. Siz sanıyor musunuz ki, öyle bir lise açılırsa öğrenci bulamayacaktır? 
Bu liselerin neden açılmadığını ben size söyleyeyim: andığım liselerin tamamı "meslek" lisesidir. Dediğim gibi Türkiye bilgiyle meslek arasında koparamadığı ve kendisini esir eden bir bağ kurmuş geliyor. Sosyal bilimler lisesinden mezun olacak öğrencilerin ne "olacağını" bilmediği için bu liseleri istemiyor. Diğer sebep de öyle bir lisede soran, sorgulayan, eldeki "bilgi" ile yetinmeyen öğrencilerin yetişeceğini bilmesi ve onlardan korkmasıdır.
Ben taşımı atıyorum, gerisi Milli Eğitim Bakanı'na aittir...


Yazarımızın şevkini kırmak istemem ama maalesef bu özgün bir fikir değil, çünkü halihazırda Türkiye'de Sosyal Bilimler Liseleri mevcut ve eğitim vermekteler. Sosyal Bilimler Liselerinin tam listesi aşağıdaki linkte bulunmaktadır.

http://ogm.meb.gov.tr/gos_okbilgi.asp?kurumturu=164


Kimler Emeritus
Çehov Nasıl Yazılır
Şehir Ne Demek
Ölü Ozanlar Derneği'nin Finali
Men Dakka Dukka Ne Demek

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...