5 Ocak 2011 Çarşamba

Türkler Uzayda

Yılmaz Özdil bugün Türkiye'deki Uzay Kampı'ndan bahsetmiş. Neler anlatmış neler:

NASA’daki ilk Türk, aradığı Türk’ü bulmuştu... “Uzay Kampı kuralım” dedi.
*
Ve, 2000 senesinde birlikte kestiler Uzay Kampı’nın kurdelesini... Dünyada sadece beş tane var. İkisi ABD’de, biri Belçika’da, biri Kanada’da, biri Türkiye’de... Sümüklü İzmir’de!

Norveç'te de NASA'ya bağlı olmayan Avrupa Uzay Kampı var ama sayın Özdil'in NASA'ya bağlı olanları kast ettiği belli. Özdil'in kast ettiği Uzay Kampı resmi sitesine baktığınızda ABD'de iki değil bir uzay kampı olduğunu görmek mümkün. Kadraja giren diğer kamp Kanada'daki uzay kampı. Yazıya devam edelim.
E hal böyleyken, yazmadan olmaz... Amerikalılar, 1977’de insansız araç Voyager’ı uzayın derinliklerine göndermiş, gönderirken de 55 ülkenin lisanından mesaj yüklemişti... Türkiye’nin düşüne düşüne uzaylılara gönderdiği mesaj şuydu: “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun...”

Old man with beard and glasses (Turkey) - Jonathon Blair
Old man with beard and glasses (Turkey) - Jonathon Blair
Bunu yanlışlayabilmeyi çok isterdim ama ne yazık ki doğru. Bkz. Voyager'daki Türkçe Mesaj. Yanlışlama değil de ekleme yapalım: Voyager'da bir de Jonathon Blair tarafından çekilmiş, gözlüklü, sakallı bir Türk resmi vardır. Yanda görebilirsiniz.


* Katkısından ötürü doctor_jivago'ya teşekkür ederim.

Kimler Emeritus
Çehov Nasıl Yazılır
Şehir Ne Demek
Ölü Ozanlar Derneği'nin Finali
Men Dakka Dukka Ne Demek

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...