25 Mart 2011 Cuma

Ali Teoman

Yazar Ali Teoman'ın ölümü üzerine gözler yıllar önce onunla (daha doğrusu onun yerine ödül alan Nurten Ay'la) alakalı bir yazı yazan Engin Ardıç'a çevrildi. Tuzağa düştüğünü "itiraf eden" Ardıç, konuyu iyice takip etmeden olaya dahil olması nedeniyle bu yazısında da bir başka hataya imza atmış:

Merhum Ali Teoman bu numarayı niçin yapmış, Nurten Hanım bu saçmalığa niçin alet olmuş (daha ağır bir deyim kullanmak istemiyorum), edebiyat "dünyası" bunu nasıl yutmuştu?
Teoman'ı ve olayı çok ciddiye alan bir gazete "kanser olduğu için" diyor...
Bak sen...
Asıl ismini yeterince fiyakalı bulmadığı için kendine daha oturaklı bir isim uyduran yazar çok görülmüştür ama, hasta olduğu için bir sekreter kızın kimliğini araya sokan yazar hiç duyulmamıştır. (Kız törene gitse de "bu ödülü arkadaşım -ya da dostum, ya da sevgilim, her neyse işte- adına alıyorum" dese kim ne kazanacak, kim ne kaybedecekti?)

"Teoman'ı ve olayı çok ciddiye alan bir gazete" her kimse, yıllar sonra Engin Ardıç'ın Ali Teoman hakkında bir kere daha yanılmasına vesile oldu.

Zira, Ali Teoman, yazdığı ve ödül aldığı kitapta Nurten Ay adını kullanırken,  maksadını şu şekilde açıklamıştı:

Ali Teoman, edebiyat çevreleriyle sadece kitap içinde bir post-modern kurgu üzerinden şaşırtmaca değil aynı zamanda yazılan ile yazarın kimliğinin uyuşmazlığı üzerinden bir oyun oynamak istediğini söylemiş ve "Bu adi dolandırıcılık değil, yazınsal bir oyundur. Nurten Ay birkaç kez oyunu bırakmak istedi. Onu ikna ettim. Bunca yıl açık vermeden bana yardım ettiği için kendisine çok teşekkür ederim" demişti. 

Yazarın kanser hastalığı ise, son yıllarda vuku bulmuş ve bu konudan bağımsız bir olaydı.
ali teoman
Ali Teoman
* Katkısından dolayı Derkenar'a teşekkür ederiz. 16 Türk Devleti Hangileridir
Tsunami Nedir
Milletvekili Pasaportu
İbrahim Tatlıses-Frank Sinatra
En Eski Türk Yazıtları

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...