25 Mart 2011 Cuma

Fazilet Davası

Mustafa Mutlu, Gürsel Tekin'i türbanlı milletvekili konusundaki açıklamaları nedeniyle eleştirdiği bugünkü yazısında, Fazilet Parti'sinin Anayasa Mahkemesi'ndeki kapatılma davasını hatırlatmış.

Anayasa Mahkemesi, Fazilet Partisi’nin kapatılması davasıyla ilgili olarak 22 Haziran 2001 tarih ve 2001/2 sayılı kararında, bu partinin “laiklik karşıtı eylemlerin odağı” olduğuna hükmetti. Bunu yaparken de Meclis’e türbanıyla giren ve yemin eden Merve Kavakçı’nın bu eylemini, “öncelikli gerekçe” olarak gördüğünü açıkladı. Hem partiyi kapattı; hem de Merve Kavakçı’ya beş yıl süreyle siyaset yasağı koydu! Ve Yüce Mahkeme; bu kararı; Sacit Adalı, Haşim Kılıç gibi türbana sempatiyle bakan üyelerinin de katılımıyla OY BİRLİĞİ’yle aldı. O günden bu yana da bu konuda yasalarda ve Anayasa’da hiçbir değişiklik yapılmadı!

Anayasa Mahkemesi, Fazilet Partisi'ni kapatma kararı verirken, bu kararı oybirliği ile almadı. Mustafa Mutlu'nun iddia ettiği gibi, Sacit Adalı ve Haşim Kılıç  da kapatma lehinde  oy kullanmadılar.. Hükmün ilgili yerini alıntılıyoruz:

B- 1- Laik Cumhuriyet ilkesine aykırı eylemleri nedeniyle Anayasa'nın 68. ve 69., 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun değişik 101. maddesinin (b) bendi ve 103. maddesi gereğince FAZİLET PARTİSİ'NİN TEMELLİ KAPATILMASINA, Haşim KILIÇ, Samia AKBULUT, Sacit ADALI'nın karşıoyları ve OYÇOKLUĞUYLA, 

Mustafa Mutlu, bu yanlış bilgiyi verdikten sonra da, "CHP Genel Başkan Yardımcısı’nın, bu açık gerçeği “bilmemesi” mümkün mü?" diye konuyu bağlamış. Gürsel Tekin'i bilmem ama bir  köşe yazarının bu açık gerçeği bilmemesinin mümkün olduğunu sayenizde gördük.

Anayasa Mahkeme'sinin Fazilet Partisi kararının tam metnini bu linkten okuyabilirsiniz.
Fazilet Partisi


16 Türk Devleti Hangileridir
Tsunami Nedir
Milletvekili Pasaportu
İbrahim Tatlıses-Frank Sinatra
En Eski Türk Yazıtları

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kamu Kurumu Niteliği

PFDK'nın 2011 şike soruşturmasından elde edilen deliller ışığında verdiği karar, TFF'nin organında görev alan kişilerin kamu görevi...