28 Mart 2011 Pazartesi

Irak'ta Ölen İnsan Sayısı

Cengiz Çandar bugün Irak'ta ölen insan sayısına değinmiş:

Irak’ta 2003’ten sonra meydana gelen can kayıpları da işleyen ‘yalan makinesi’ tarafından çarpıtılıyor. 1 milyon kişi ölmüş. Kime göre? Bu rakam nereden çıkıyor? İsabeti ne?
Rakam doğru değil.

Bu rakamın nereden çıktığını söyleyelim:

(Reuters) - More than one million Iraqis have died as a result of the conflict in their country since the U.S.-led invasion in 2003, according to research conducted by one of Britain's leading polling groups.

The survey, conducted by Opinion Research Business (ORB) with 2,414 adults in face-to-face interviews, found that 20 percent of people had had at least one death in their household as a result of the conflict, rather than natural causes.
30 Ocak 2008 tarihli Reuters haberi

Yani Büyük Britanya'nın en büyük kamuoyu yoklama gruplarından biri olan Opinion Research Business Irak'ta 2.414 yetişkinle yüz yüze görüşmüş ve her yüz haneden yirmisinde en az bir kişinin ölmüş olduğu verisine ulaşmış. Buna dayanarak da Irak'ta 2003'ten 2008'e kadar 1 milyondan fazla insanın öldüğünü sonucuna ulaşmış.

Müşteri portföyünde Birleşmiş Milletler'in ve BBC'nin de bulunduğunu düşünürsek ORB'nin saygın bir kurum olduğunu söyleyebiliriz. Bkz. ORB müşteri portföyü. Tabi Cengiz Çandar nezdinde saygın olmanın ölçütü nedir, onu bilemiyoruz.

16 Türk Devleti Hangileridir
Tsunami Nedir
Milletvekili Pasaportu
İbrahim Tatlıses-Frank Sinatra
En Eski Türk Yazıtları

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...