30 Mart 2011 Çarşamba

Özal Unutuldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Irak ziyareti kapsamında Necef'teki Hz. Ali'nin kabrini ziyaret etmesi, basında bir sünni liderin ilk ziyareti olarak yer buldu kendine. Tabi bazı köşe yazarları da bu bilgiyi yazılarında kullandılar:

Zaman gazetesinden Abdülhamit Bilici:

Haksız sayılmazlardı, çünkü ilk kez bir Türkiye Başbakanı Necef'e gidiyor ve Hz. Ali türbesini ziyaret ediyordu.

Sabah gazetesinden Okan Müderrisoğlu:

Erdoğan'ın Irak ilkleri şöyle sıralandı: "Hz. Ali türbesini ziyaret eden ilk Sünni lider oldu"

Star gazetesinden Yağmur Atsız:

Bu sıfatın sebebi, bir Türk başbakanının ilk defâ olarak Şiî Bölgesi’ndeki Necef Şehri ile oradaki Hazret-i Ali Türbesi’ni ve yine ilk defâ olarak Kürdistan Özerk Bölgesi’nin Başkenti mesâbesindeki Erbil’i de gezi kapsamına almış olmasıdır.

Murat Bardakçı, bugün, köşesinden bağımsız olarak yazdığı bir haberde,  bunun doğru olmadığını, daha önce de Adnan Menderes ve Süleyman Demirel'in de Hz. Ali'nin kabrini ziyaret ettiklerini, dolayısıyla Erdoğan'ın "ilk" değil, "üçüncü" lider olduğunu yazmış.


Demirel ve Menderes ile ilgili eski gazete arşivlerini taradığımızda, net olarak iki liderin de Hz. Ali'nin kabrini ziyaret ettiklerine dair bir bilgi bulamadık. Ama arşiv araştırma olanaklarımızın kısıtlı oluşu nedeniyle, biz bulamamış olabiliriz, deyip geçiyoruz.

Ama, Menderes ve Demirel konusunda haklı olsa bile Bardakçı'nın da atladığı bir başka lider var.  O da Turgut Özal. Mayıs 1984'de Özal, Irak ziyaretinde Hz. Ali'nin kabrini de ziyaret etmişti. Eğer, Bardakçı'nın dediği gibi, Menderes ve Demirel de bu ziyareti gerçekleştirdiyse, o zaman Recep Tayyip Erdoğan, üçüncü değil dördüncü sıradadır.


* Katkılarından dolayı Muhaber.net'e teşekkür ederiz.

Kasım Bekir İstiklal Harbi Hatıratı
Ali Teoman Niye Nurten Ay Adını Kullandı
Fazilet Partisi Hakkındaki Kapatma Kararı
Hürrem Sultan Kaç Yılında Öldü
Birinci Viyana Kuşatması Kaç Yılında Yapıldı

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...