29 Nisan 2011 Cuma

AB Müktesebatı

İsmet Berkan, alternatif çılgın projesini açıklamış:

Benim ‘çılgın projem’ şu: AK Parti iktidarı birkaç yıl önce verdiği sözü tutsun, kendi açıkladığı takvime tamamen uysun, Türkiye’nin 90 bin küsur sayfalık Avrupa Birliği müktesebatını sanki tam üye olmuş gibi kendi kendine ve tamamen kendi arzusuyla yüzde yüz yerine getirmesini sağlasın.

Proje çılgın gibi gözükse de, gündemi biraz geriden takip ettiği kesin. AB üyeliği için AB hukukunun kabul edilmesi hususunda AB Muktesebatının uzunluğu bahsedilirken yıllardır her seferde Muktesebatın uzunluğu konusunda aynı rakamı kullanma alışkanlığına sahip yazarlardan sadece biri olan Sayın Berkan hafızasındaki rakamı uzun süredir güncellememiş.

Openeurope tarafından 2009 yılında gerçekleştirilen çalışmaya göre AB Muktesebatı yaklaşık olarak 170.000 sayfadır. 170.000 sayfanın yaklaşık 100.000 sayfası son 10 yıl içinde iç hukuka dahil edilmiştir. 2020 yılında toplam sayfa sayısının 350.000’i geçmesi tahmin edilmektedir (Çalışmanın gerçekleştirildiği 2009 yılı itibariyle sunulan rakamların 2011 yılında daha da fazla artmış olduğu gerçeği gözden kaçmamalıdır)


http://www.openeurope.org.uk/research/acquis.pdf 
Avrupa Birliği
* Katkısından dolayı Ekrem Söyler'e teşekkür ederiz.


Mirsat Ne Demek
Bir Yılda 100 Bin Uçak
Açık Oy Gizli Sayım Uygulanan Seçim
Erdoğan Nasıl Siirt Milletvekili Oldu
Fatmagül'ün Suçu Ne Romanı

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...